Arama Yap

  Kur’an Spermin Testiste Oluştuğunu Bilmiyor, Şu halde Kur’an İnsan Ürünü Mü?

Ateistlerin Kur'an'ı eleştirirken hep aynı ayetler üzerinden gittiğine şahit oluyoruz. Okudukları kaynaklar ortak bir kökten türediği için bir ateistin getirdiği eleştiri bir anda hepsinin eleştirisi oluveriyor. Ateist formlarda “Kur’an, spermin testiste üretildiğini bilmiyor” deyip hemen de yanına Tarık suresi 7. ayet diye parantez açılınca bir anda müthiş bir delil bulunmuş gibi her ateist tarafından zafer bayrağı kaldırılıyor. Daha sonra aynı argüman (kanıt)! her ateistin lügatinde yer buluyor. Biride kalkıp gerçekten ayette böyle bir şey var mı diye araştırma gereği duymuyor. Çünkü Kur'an'ı hata aramak için okuyorlar. Bu şekil kötü niyetli bir okumadan değil Kur'an basit bir romandan bile hata çıkarabilirsiniz. Hakikat şu ki Kur’an’a getirdikleri bu eleştiri çok zayıf. Hatta çok anlamsız. Temel sıkıntı şu: ateistler Kur’an’ı Tanrı mı gönderdi derdinde değiller -istisnalar hariç- , onların asıl derdi Kur’an’da hata aramak. Bu yüzden en isabetsiz meallere bakıyor, Arap dilbilgisini, kelimelerin çok anlamlılığını göz ardı ettikleri gibi ayetleri bağlamlarından koparıyor ve sanki ayette sadece o kavram geçiyormuş gibi bir algı operasyonu yapıyorlar. Bu yüzden bazı ateistlerin kötü niyetli oldukları kuşku götürmez bir gerçek.  Hangi ateist ile tartışmışsam muhakkak Tarık 7’yi önüme seriyor. Çünkü Kur’an’ı ateist formlardan öğreniyorlar. Orada Tarık 7'nin bilimle çeliştiğini okumuş ve sorgusuz bir şekilde almış. Bu yönüyle ateistler bağnaz dindarlara benzemektedir. Gelelim Tarık suresi 7. ayete:
 

İnsanoğlu da neden yaratıldığına bir baksın : (5)
O, fışkıran hayat tohumları içeren basit bir sıvıdan yaratıldı (6)
Omurga ile kaburga kemikleri arasından çıkan(7) (TARIK 5,6,7)

Yukarıdaki ayet bir seriden oluşmaktadır ama ayet serisini bölüp sadece 7. ayeti delil gösteriyor ve bu ayet üzerinden Kur’an’ı Muhammed peygamberin yazdığını ve Muhammed’in de spermin testislerde üretildiğini bilmediği için kendini ele verdiği iddia ediyorlar. Ben ateistler Kur’an’ı eleştirmesin demiyorum. Bu en doğal haklarıdır. Hatta bunu yapmalıdırlar ki işin hakikati ne tartışalım. Ancak Kur’an’ı eleştirmek başka Kur’an’a iftira atmak başka. Ateistler bu ayetleri tamamen bağlamından ve anlamından çıkarıp hata üretmekteler. Şimdi sizinle ayetler serisini paylaşacağım ve olayın aslında onların iddialarıyla alakasız olduğunu göreceksiniz.
 

Üzerinde gözetleyici bulunmayan hiçbir nefis yoktur (4)
İnsanoğlu da neden yaratıldığına bir baksın: (5)
Fışkırıp çıkan bir sudan yaratıldı (6)
Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar (7)
Şüphesiz O, onu geri döndürmeye elbette kadirdir (8)
Sırların ortaya çıkacağı gün (9)
Artık onun ne bir kuvveti, ne de bir yardımcısı vardır (10) (TARIK 4,5,6,7,8,9,10)

Yukarıdaki ayetler birbiriyle bağlantılı olduğu için bütüncül okumak zorundayız. Aksi halde Kur’an’a zorla hata yaptırırız ki işte ateistlerin tam da yaptıkları budur. Çok dikkatli bir şekilde zamirlere dikkat etmenizi istiyorum. Tarık 4’ten itibaren "nefs", Tarık 5’te ise "İnsan/İnsanoğlu" zamiri kullanılmış. Şu halde konu insan. Bu ayetler serisi ardı ardınca insandan bahsediyor. Şimdi ayetleri tekrar yazıp devamındaki ayetlerde geçen zamirin kim olduğunu anlamaya çalışalım.
 

(KİM?) Fışkırıp çıkan bir sudan yaratıldı (6)
(KİM?) Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar (7)
Şüphesiz O, (KİMİ?) geri döndürmeye elbette kadirdir (8)
Sırların ortaya çıkacağı gün (9)
Artık (KİMİN?) ne bir kuvveti, ne de bir yardımcısı vardır (10)

 
Evet, ayetlerdeki zamiri görmek hayati derecede önemli ve biz zamirleri bulmak için sürekli ayetlere kim, kimi, kimin sorularını sorduk. Şimdi ayetler bize cevap verecek. Görelim:
 

(KİM?) Fışkırıp çıkan bir sudan yaratıldı (6)
İnsan, Fışkırıp çıkan bir sudan yaratıldı

(KİM?) Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar (7)
İnsan, Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar

Şüphesiz O, (KİMİ?) geri döndürmeye elbette kadirdir (8)
Şüphesiz O, İnsanı geri döndürmeye elbette kadirdir

Sırların ortaya çıkacağı gün (9)

Artık (KİMİN?) ne bir kuvveti, ne de bir yardımcısı vardır (10)
Artık İnsanın ne bir kuvveti, ne de bir yardımcısı vardır

 
Şimdi olayı özetleyeyim: Ateistler Tarık suresi 4, 5, 6, 8, 10. ayetleri okurken insandan bahsedildiğini yani zamirin insan olduğunu kabul etmekteler. Tabi biz Müslümanlarda bu görüşteyiz. Ancak ne hikmetse Tarık 7’yi başındaki ve sonundaki ayetten kopararak Bel kemiği ve omurgalar arasından çıkan şeyin insan değil sperm olduğunu zamirin sperm olduğunu iddia ediyorlar. Kur’an’a zorla sperm dedirtip sonra da “Kur’an bilimle çelişti daha sperm nereden çıkar bilmiyor” diye eleştiriyorlar. İyi niyetli olsalardı ayetler silsilesinin baştan sona insan zamiri üzerinden yürüdüğü kuşku götürmez bir gerçek iken tutup ortaya sperm zamirini eklemeye kalkmazlardı. Zaten bu yazımı ateistler ikna olsun diye yazmadım. Müslüman gençlerin Kur’an içerisinde bilime aykırı bir ayet bulunduğu iddiasının sadece aldatmaca olduğunu görmelerini istedim.

Bu ayette açık bir şekilde "insanın" bel kemiği ile kaburgalar arasından çıktığı görülüyor. Çünkü Tarık suresi 8, 9 ve 10. ayetlerinde de zamir insandır. Eğer ateistler 7. ayet hakkında haklı olsaydı diğer ayetler şöyle bir anlama gelecekti ki bunun ne derece imkânsız bir iddia olduğuna bakın:
 

(KİM?) Fışkırıp çıkan bir sudan yaratıldı (6)
İnsan, Fışkırıp çıkan bir sudan yaratıldı

(KİM?) Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar (7)
Sperm, Bel kemiği ile kaburgalar arasından çıkar

Şüphesiz O, (KİMİ?) geri döndürmeye elbette kadirdir (8)
Şüphesiz O, Spermi geri döndürmeye elbette kadirdir

Sırların ortaya çıkacağı gün (9)

Artık (KİMİN?) ne bir kuvveti, ne de bir yardımcısı vardır (10)
Artık Spermin ne bir kuvveti, ne de bir yardımcısı vardır

Her neyse Müslümanlar bu iddianın ne denli yanlış olduğunu görmüştür. Ateistler sürekli Kur'an'a operasyon yapıyor ve bilimle çelişiyormuş gibi göstermeye çalışıyorlar. Fakat bu aldatmacaları sadece Kur'an'a inanmamayı kafasına koyan insanları tatmin eder .

Tarık 7’de geçen ifadenin spermi kast etmediğinin iki delili daha var. Muhammed peygamber döneminde de hatta Muhammed peygamberden asırlar öncesinde bile spermin testislerde üretildiği biliniyordu. Eğer ben ateist olsaydım şu konu bana mantıksız gelirdi: Toplumun net bir şekilde bildiği bir konuda Kur’an’ı yazan Muhammed bu şekilde bariz bir hatayı neden yapsın? Çevresindekiler de mi uyarmadı? Çünkü ateistlere tuzlu su ile tatlı suyun karışmadığı bilimsel gerçeği Kur’an’da ifade ediliyor denildiğinde bu zaten o dönem biliniyordu diye cevap veriyorlar veyahut dünya ve gezegenlerin yörüngelerde döndüğü bilimsel gerçeği Kur’an’da Yasin suresinde geçtiğini söylediğimizde Muhammed o dönemde bunu Yunanlı filozoflardan aldı vs. diye cevap veriyorlar. Bu iddialarını eleştirmiyorum. Ateistlere bu noktada katılıyorum. Bu bilimsel gerçekler o dönemde biliniyor olmalı. Ancak benim eleştirdiğim nokta şu: Muhammed her filozofla konuşuyor, ateistlerin iddiasına göre çok zeki bir adam, astrofizik bile öğreniyor ama spermin nereden çıktığını bilmiyor öyle mi? Ateistler çok net bir şekilde çelişiyorlar. İşlerine gelince o dönem biliniyordu, işlerine gelmeyince Muhammed bilmiyordu o yüzden hatalı yazdıya dönüyor olay.

Üçüncü delilim ise Arapça olarak kavramı incelediğimizde ortaya çıkıyor. Burada “omurga ile kaburga kemikleri“ arasında diye çevrilen ifade "terâib"dir. Bu kavram el-İ’caz’da geçtiğine göre Kafa, kollar ve bacaklar hariç gövdenin tümünü ifade eder. Şu halde sperm gövdenin tümünden çıkmadığı da o dönemde bilindiğine göre kast edilenin yine insan olduğu görülecektir.

Tüm insanlığa sesleniyorum ve şunu diyorum: "Kur'an bilimle çelişmez, çelişmediği için çelişki uydurma rahatsızlığı olanlar var."

KAYNAKLAR

1.  Sonia Cihangir Meali, Tarık Suresi
2.  Gürkan ENGİN, Ateistlerin Kur'an'da zorlama yorumlarla hata aramaları
3.  Hayat Kitabı Kur'an Meali, Mustafa İSLAMOĞLU
 

yukarı çık butonu