Arama Yap

  Hz. İsa’nın Annesi Meryem Nasıl Hamile Kaldı?

Bu tür konular hakkında insanlar hep düşünür. İnsan her ne kadar mucize kavramına inansa da aklının bir kenarından şu soru geçer : "Nasıl?"  Bu tür sorular gayet insanidir. Doğamız gereği her şeyi detaylarına kadar araştırıp öğrenme içgüdüsüne sahibiz. Tabi bu tür soruları sormaktan korkan, mucize deyip geçiştiren öğrenme ve sorgulama yetisini başkalarına emanet eden insanlar da vardır. Ancak o tür insanların zaten doğaları bozulmuştur . Bu tipler tarih boyunca soru sormadıkları gibi soru soranlardan da nefret etmiş onların da ilerlemesini engellemeye çalışmıştır. Bizi bilimden uzaklaştıranlar da bunlar değil miydi ?

Ben kur’an’da anlatılan mucizevi olayların aslında bilimsel bir tabanı olduğuna inanan biriyim. Yani anlatılan o olayların mantiki, bilimsel bir izahının olduğuna inanıyorum. Fizik, kimya, biyoloji ilimlerini ve yasalarını oluşturan Allahtır. Bu olaylarda da bu bıraktığı bilimsel ilkelerin dışında bir prensip takip ettiğini sanmıyorum. Bunu yapacak gücü elbette ki var. Kur’an’da hala bilimsel olarak kafamda oturtamadığım olaylar da var. Ama bu, kafamda oturmayan o olayların izahını düşünmeme mani değil. Ben kur’an’da anlatılan çoğu olağanüstü olayın, Allah’ın bizim için yarattığı fen ve matematik yasalarına aykırı olduğu kanaatinde değilim. Kur’an’da mucize kelimesinin hiç geçmemesi çok dikkate şayan bir detaydır. Zaten big-bang süreci ile yaratılmış evrenimiz, gezegenler, onca harika sistem, insanlar, bitkiler, dünyadaki bu muazzam işleyiş her şey bana mucizevi geliyor ve bana yetiyor. Allah’ı görmek için daha fazlasına ihtiyacım yok. Asıl konumuza dönelim ve şu can alıcı soruyu soralım: erkek eli değmeden bir kadın nasıl hamile kalır? Bunun başka bir örneği var mı? Bilimin günümüz itibariyle bu konudaki yaklaşımına geçmeden önce bu konuda kur’an ne diyor onu görelim.
 

"Fakat çocuğu doğurunca dedi ki: Rabbim! Onu kız doğurdum  -Allah onun ne doğurduğunu ve erkeğin kız gibi olamayacağını pekela biliyordu-; ve adını Meryem koydum; İmdi ben onu ve soyunu taşlanmış şeytanın şerrinden sana ısmarlıyorum!" (HAYAT KİTABI KUR’AN MEALİ- AL’İ İMRAN,36)

Yukarıdaki ayette aslında bir sorunun cevabı gizli. O soru şu: “Meryem çift cinsiyetli miydi?” Yani “erkek ve dişi  üreme organlarının her ikisi de var mıydı?” Ayet bu konuda bizi bilgilendiriyor. Yukarıda Meryem’in annesi Hanne’nin  şöyle bir sözü var: "Rabbim! Onu kız doğurdum" Buradan anladığımız Meryem’in dış anatomisi tamamiyle normal bir kızdan farksızdı. Eğer çift cinsel organa sahip olsa Meryem’in annesi Hanne, daha şaşkın bir ifade ile anormal bir doğum yaptığını ifade ederdi. O halde Meryem'in kadın oluşu hakkında bir kuşkumuz yok.

Meryem Hermafrodit Bir Kadın Mı?

Bu soruyu bugün sorabiliyorsak bilime çok şey borçlu olduğumuzun farkında olmalıyız. Peki hermafroditizm nedir?
 

Hermofroditizm:  Basit yapılı bazı hayvanlarda ve bitkilerin çoğunda aynı bireyde hem dişi hem erkek üreme hücreleri üretilir. Bu canlılara hermafrodit denir. Hermafrodit canlılar kendi kendini dölleyebilir.(10. Sınıf Biyoloji Kitabı, Eşeyli Üreme Sayfa:15)

Hermafroditliğin tanımını gördük. Kelime etimolojik olarak da ortaya çıkışının şu şekilde olduğuna inanılmaktadır. Kelime olarak hermafrodit, Yunan mitolojisindeki Haberleşme Tanrısı Hermes ile Güzellik Tanrıçası olan Afrodit’in adlarından gelmektedir. Efsaneye göre Afrodit ile Hermes'in bir oğulları olur. Adını Hermafrodit koyarlar. Hermafrodit o kadar güzeldir ki bir su perisinin dikkatini çekmiştir. Peri kız, sürekli ona yakınlaşmak için uğraşır ama Hermafrodit'in nazı ile karşılaşır. Bir türlü yüz bulamayan peri kız, Hermafrodit gölde yüzerken birdenbire karşısına çıkar ve sıkı bir şekilde ona sarılır. Tanrılara onları birbirlerinden ayırmamaları için yalvarır. Sonunda dileği kabul olur ve ikisi de aynı vücutta can bulurlar. Böylece ortaya çift cinsiyetli bir insan çıkar. Elbette bu işin zan kısmı. Bilim bile bazen kavramlarını efsanelerden, gerçek dışı olaylardan almakta.

Peki Meryem’in Hermafrodit Olmasyla İlgili Kur’an’da Bir Bilgi Var Mıdır?

Böyle bir bilgi kesin vardır demek zordur. Ancak Mehmet Okuyan buna delil olabilir dediği bir ayet mevcut. O da Al’i İmran 37’inci ayet.
 

"Bunun üzerine Rabbi onu memnuniyetle kabul etti; dahası onu bir çiçek (bitki) gibi yetiştirdi ve Zekeriyya’nın himayesine verdi. Zekeriyya ne zaman onun bulunduğu bölmeye girse, onun yanında yiyecekler görürdü. (Ve bir gün) sordu. Ey Meryem! Bunlar sana nereden geliyor? O da cevapladı: Bunlar Allah katındandır; Allah dilediği kimseye hesapsız rızık bağışlar."(HAYAT KİTABI KUR’AN MEALİ- AL’İ İMRAN,37)

Mustafa İslamoğlu ayette bitkiyi çiçek şeklinde meallendirmiştir. Ancak ayette geçen kavram "Nebaten"dir.Yani bitki. Ama hiç fark etmez ikisi de bu meselenin özünde bir. Kur’an’da yalnızca Meryem için bitki benzetmesi yapılır. Mehmet Okuyan bu ayeti baz alarak şöyle diyor: "Bitkilerin çoğunluğu hermafrodit üreme gerçekleştirir. Acaba kur’an Meryem’i bitkiye benzetmekle bu özelliğe mi vurgu yapıyor?" Bugün bilimsel olarak hala Meryem’in hermafrodit olup olmadığı kanıtlanmış değil. Kesin olarak da Meryem hermofraditti de demiyorum. Ama niçin olayın bu tür bilimsel bir dayanağının olduğunu düşünmekten çekinelim? Peki Kur’an’da Meryem hakkında başka ilginç ayrıntı var mı dersiniz? Mehmet Okuyan, Enbiya 91’de Meryem için dişi zamiri (ha) kullanılırken Tahrim 12’de ise Meryem için (hu) erkek zamiri kullanıldığını belirtiyor. Kur’an bir birey için her iki zamiri kullanarak bize bir şeyler ima ediyor olabilir mi?

Tıbben Bir Kadının Kendi Kendini Döllemesi Hermafrodizm  Nasıldır ve Örneği Var Mıdır?

Bayanlarda normal koşullarda iki yumurtalık(over) bulunur. Ancak hermafrodit kadınlarda hem over(yumurtalık) hem de (sperm üreten) testis dokusu bulunur. Bu çok nadir görülen bir durumdur. Hermafrodit bayanlar dış görünüş olarak tıpkı normal bayanlar gibidir. Aynı anatomiye sahiptirler. Şimdi bu konunun uzmanı Doç. Dr. Zeki BAYRAKTAR’ın bu konudaki bilgisine başvuralım.

"Son 40 yılda hermafrodit olup doğum yapan 14 vaka var. Tabi bu kadınlar bir erkekle beraber olduktan sonra doğum yaptılar. Kendi kendilerini döllemediler. Bunlar bilim dünyasında akademik makale olarak yayınlanmış vakalardır. Yani Tamamen bilimsel. Bu 14 hermafrodit kadın arasından 24 gebelik bildirildi. Bu gebeliklerden 20’nin üzerinde sağlam doğum oldu. Bunların hepsi erkek doğurdu. Hermafrodit kadınlar dişi doğuramazlar. Peki bir hermafrodit bayan kendi kendini dölleyebilri mi? Yani otofertilizasyon mümkün mü? Evet. Hem sperm hem yumurta ürettiği için bu mümkündür. Tıp dünyası bugüne kadar, kendi kendini dölleyen hermafrodit bir vakaya rastlamamıştır. Yani otofertilizasyon görülmemiştir. Ancak buna rağmen, dişi hermafroditlerde bu şekilde döllenme olmayacağı anlamı çıkmaz. Aksine dişi hermafroditlerde, kendince döllenme mümkündür. Dişi hermafroditlerin %20-25 civarı bölümü hem XX hem XY kromozumuna sahiptir. Buna Mozaisizm denir. Bu yüzden Meryem bu yüzde yirmi’lik dilimde olması muhtemel. Ayrıca Hollandada 1990’da  250 hermafrodit tavşanla deney yapıldı. Bir sezon gözlenen bu tavşanlardan 7 tanesi kendi kendini dölleyip hamile kaldı. Yani bu deney sonucunda otofertilizasyon gerçekleştiği görülüyor. Buda bilimsel bir makale olarak yayınlandı." (Doç. Dr. Zeki BAYRAKTAR)

Bilimin bu konudaki deney ve gözlemleri yukarıda anlatıldığı gibi epey umut verici. Doktor’un söylediklerine dikkat ettiyseniz hermafrodit kadınlar sadece erkek doğurabiliyorlar. Bu tıbbi buluş, Meryem’in başına gelenleri  şimdilik en iyi açıklayan bilimsel bulgu sanırım. Elbette bilim daha da ilerledikçe Meryem’in başına gelen o olayı daha iyi anlayacak ve olayın ardındaki gerçek de muhakkak aralanacak diye düşünüyorum. Burada yüzde yüz Meryem hermafroditti demiyorum.Bu sadece bana en mantıklı gelen yorum. İleride daha bilimsel bir bulgu keşfedildiğinde ona uyarım.İslam ahlakına sahip her müslüman dinamik bir düşünme yeteneğine sahip olmalıdır. Bir fikre saplanıp fikir fanatikliği yapmak müslümanlara yakışmaz. Ama dediğim gibi erkek eli değmeden nasıl hamile kaldı sorusunu şimdilik en iyi açıklayan tıbbi bulgular bunlar. İçinizden bazıları "ama şu ana kadar kendi kendini dölleyen kadın vakasıyla karşılaşılmamış" diyebilir. Evet böyle bir durum var. Ancak bu yine de bunun mümkün olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ayrıca İnsan da tavşanlar gibi memeliler gurubundandır. Dolayısıyla dişi hermafroditlerde, kendi kendine döllenme tıbben mümkündür.Düşünsenize  böyle bir durum yaşanmış olsa bile kadın, bu durumu tıp dünyasına haber vermemiş olabilir. Eminim ki böyle bir olay yaşandıysa kadın” kimse inanmaz” deyip saklamıştır. Öyle bir kadının yerine kendinizi bırakın lütfen. Utandığınız için kime durumu anlatabilirdiniz ki? Kim size inanırdı ki? Kendi döneminde Meryem’e kaç kişi inandı? Zina yapmış damgası yiyecektiniz. Meryem’in babasız çocuk doğurduğuna canı yürekten inanan bir İslam aliminin huzuruna da çıksanız , Meryem’in babasız çocuk doğurduğuna canı yürekten inanan Papa’nın karşısına bile çıksanız zina yapmış damgası yerdiniz. Çünkü insanların çoğu inancında samimi değildir. Meryem’in yaptığına ne kadar inansa da başkasının yaptığına inanmaz. Çünkü bu ona imkansız gelir. Bugün yaşayan birçok insan Meryem’in döneminde yaşasaydı onu zina ile suçlayanların yanında olurdu. "Bakire Meryem" olayı kulağa hoş gelse de "Bakire yakın çevre" gerçeği o kadar da hoş karşılanmaz.

 

yukarı çık butonu