yukarı çık butonu
Hz. İsa’nın Annesi Meryem Nasıl Hamile Kaldı?
Bu tür konular hakkında insanlar hep düşünür. İnsan her ne kadar mucize kavramına inansa da aklının bir kenarından şu soru geçer : "Nasıl?"  Bu tür sorular gayet insanidir. Doğamız gereği her şeyi detaylarına kadar araştırıp öğrenme içgüdüsüne sahibiz. Tabi bu tür soruları sormaktan korkan, mucize deyip geçiştiren öğrenme ve sorgulama yetisini başkalarına emanet eden insanlar da vardır. Ancak o tür insanların zaten doğaları bozulmuştur . Bu tipler tarih boyunca soru sormadıkları gibi soru soranlardan da nefret etmiş onların da ilerlemesini engellemeye çalışmıştır. Bizi bilimden uzaklaştıranlar da bunlar değil miydi ?

Ben kur’an’da anlatılan mucizevi olayların aslında bilimsel bir tabanı olduğuna inanan biriyim. Yani anlatılan o olayların mantiki, bilimsel bir izahının olduğuna inanıyorum. Fizik, kimya, biyoloji ilimlerini ve yasalarını oluşturan Allahtır. Bu olaylarda da bu bıraktığı bilimsel ilkelerin dışında bir prensip takip ettiğini sanmıyorum. Bunu yapacak gücü elbette ki var. Kur’an’da hala bilimsel olarak kafamda oturtamadığım olaylar da var. Ama bu, kafamda oturmayan o olayların izahını düşünmeme mani değil. Ben kur’an’da anlatılan çoğu olağanüstü olayın, Allah’ın bizim için yarattığı fen ve matematik yasalarına aykırı olduğu kanaatinde değilim. Kur’an’da mucize kelimesinin hiç geçmemesi çok dikkate şayan bir detaydır. Zaten big-bang süreci ile yaratılmış evrenimiz, gezegenler, onca harika sistem, insanlar, bitkiler, dünyadaki bu muazzam işleyiş her şey bana mucizevi geliyor ve bana yetiyor. Allah’ı görmek için daha fazlasına ihtiyacım yok. Asıl konumuza dönelim ve şu can alıcı soruyu soralım: erkek eli değmeden bir kadın nasıl hamile kalır? Bunun başka bir örneği var mı? Bilimin günümüz itibariyle bu konudaki yaklaşımına geçmeden önce bu konuda kur’an ne diyor onu görelim.
 

"Fakat çocuğu doğurunca dedi ki: Rabbim! Onu kız doğurdum  -Allah onun ne doğurduğunu ve erkeğin kız gibi olamayacağını pekela biliyordu-; ve adını Meryem koydum; İmdi ben onu ve soyunu taşlanmış şeytanın şerrinden sana ısmarlıyorum!" (HAYAT KİTABI KUR’AN MEALİ- AL’İ İMRAN,36)

Yukarıdaki ayette aslında bir sorunun cevabı gizli. O soru şu: “Meryem çift cinsiyetli miydi?” Yani “erkek ve dişi  üreme organlarının her ikisi de var mıydı?” Ayet bu konuda bizi bilgilendiriyor. Yukarıda Meryem’in annesi Hanne’nin  şöyle bir sözü var: "Rabbim! Onu kız doğurdum" Buradan anladığımız Meryem’in dış anatomisi tamamiyle normal bir kızdan farksızdı. Eğer çift cinsel organa sahip olsa Meryem’in annesi Hanne, daha şaşkın bir ifade ile anormal bir doğum yaptığını ifade ederdi. O halde Meryem'in kadın oluşu hakkında bir kuşkumuz yok.

Meryem Hermafrodit Bir Kadın Mı?

Bu soruyu bugün sorabiliyorsak bilime çok şey borçlu olduğumuzun farkında olmalıyız. Peki hermafroditizm nedir?
 

Hermofroditizm:  Basit yapılı bazı hayvanlarda ve bitkilerin çoğunda aynı bireyde hem dişi hem erkek üreme hücreleri üretilir. Bu canlılara hermafrodit denir. Hermafrodit canlılar kendi kendini dölleyebilir.(10. Sınıf Biyoloji Kitabı, Eşeyli Üreme Sayfa:15)

Hermafroditliğin tanımını gördük. Kelime etimolojik olarak da ortaya çıkışının şu şekilde olduğuna inanılmaktadır. Kelime olarak hermafrodit, Yunan mitolojisindeki Haberleşme Tanrısı Hermes ile Güzellik Tanrıçası olan Afrodit’in adlarından gelmektedir. Efsaneye göre Afrodit ile Hermes'in bir oğulları olur. Adını Hermafrodit koyarlar. Hermafrodit o kadar güzeldir ki bir su perisinin dikkatini çekmiştir. Peri kız, sürekli ona yakınlaşmak için uğraşır ama Hermafrodit'in nazı ile karşılaşır. Bir türlü yüz bulamayan peri kız, Hermafrodit gölde yüzerken birdenbire karşısına çıkar ve sıkı bir şekilde ona sarılır. Tanrılara onları birbirlerinden ayırmamaları için yalvarır. Sonunda dileği kabul olur ve ikisi de aynı vücutta can bulurlar. Böylece ortaya çift cinsiyetli bir insan çıkar. Elbette bu işin zan kısmı. Bilim bile bazen kavramlarını efsanelerden, gerçek dışı olaylardan almakta.

Peki Meryem’in Hermafrodit Olmasyla İlgili Kur’an’da Bir Bilgi Var Mıdır?

Böyle bir bilgi kesin vardır demek zordur. Ancak Mehmet Okuyan buna delil olabilir dediği bir ayet mevcut. O da Al’i İmran 37’inci ayet.
 

"Bunun üzerine Rabbi onu memnuniyetle kabul etti; dahası onu bir çiçek (bitki) gibi yetiştirdi ve Zekeriyya’nın himayesine verdi. Zekeriyya ne zaman onun bulunduğu bölmeye girse, onun yanında yiyecekler görürdü. (Ve bir gün) sordu. Ey Meryem! Bunlar sana nereden geliyor? O da cevapladı: Bunlar Allah katındandır; Allah dilediği kimseye hesapsız rızık bağışlar."(HAYAT KİTABI KUR’AN MEALİ- AL’İ İMRAN,37)

Mustafa İslamoğlu ayette bitkiyi çiçek şeklinde meallendirmiştir. Ancak ayette geçen kavram "Nebaten"dir.Yani bitki. Ama hiç fark etmez ikisi de bu meselenin özünde bir. Kur’an’da yalnızca Meryem için bitki benzetmesi yapılır. Mehmet Okuyan bu ayeti baz alarak şöyle diyor: "Bitkilerin çoğunluğu hermafrodit üreme gerçekleştirir. Acaba kur’an Meryem’i bitkiye benzetmekle bu özelliğe mi vurgu yapıyor?" Bugün bilimsel olarak hala Meryem’in hermafrodit olup olmadığı kanıtlanmış değil. Kesin olarak da Meryem hermofraditti de demiyorum. Ama niçin olayın bu tür bilimsel bir dayanağının olduğunu düşünmekten çekinelim? Peki Kur’an’da Meryem hakkında başka ilginç ayrıntı var mı dersiniz? Mehmet Okuyan, Enbiya 91’de Meryem için dişi zamiri (ha) kullanılırken Tahrim 12’de ise Meryem için (hu) erkek zamiri kullanıldığını belirtiyor. Kur’an bir birey için her iki zamiri kullanarak bize bir şeyler ima ediyor olabilir mi?

Tıbben Bir Kadının Kendi Kendini Döllemesi Hermafrodizm  Nasıldır ve Örneği Var Mıdır?

Bayanlarda normal koşullarda iki yumurtalık(over) bulunur. Ancak hermafrodit kadınlarda hem over(yumurtalık) hem de (sperm üreten) testis dokusu bulunur. Bu çok nadir görülen bir durumdur. Hermafrodit bayanlar dış görünüş olarak tıpkı normal bayanlar gibidir. Aynı anatomiye sahiptirler. Şimdi bu konunun uzmanı Doç. Dr. Zeki BAYRAKTAR’ın bu konudaki bilgisine başvuralım.

"Son 40 yılda hermafrodit olup doğum yapan 14 vaka var. Tabi bu kadınlar bir erkekle beraber olduktan sonra doğum yaptılar. Kendi kendilerini döllemediler. Bunlar bilim dünyasında akademik makale olarak yayınlanmış vakalardır. Yani Tamamen bilimsel. Bu 14 hermafrodit kadın arasından 24 gebelik bildirildi. Bu gebeliklerden 20’nin üzerinde sağlam doğum oldu. Bunların hepsi erkek doğurdu. Hermafrodit kadınlar dişi doğuramazlar. Peki bir hermafrodit bayan kendi kendini dölleyebilri mi? Yani otofertilizasyon mümkün mü? Evet. Hem sperm hem yumurta ürettiği için bu mümkündür. Tıp dünyası bugüne kadar, kendi kendini dölleyen hermafrodit bir vakaya rastlamamıştır. Yani otofertilizasyon görülmemiştir. Ancak buna rağmen, dişi hermafroditlerde bu şekilde döllenme olmayacağı anlamı çıkmaz. Aksine dişi hermafroditlerde, kendince döllenme mümkündür. Dişi hermafroditlerin %20-25 civarı bölümü hem XX hem XY kromozumuna sahiptir. Buna Mozaisizm denir. Bu yüzden Meryem bu yüzde yirmi’lik dilimde olması muhtemel. Ayrıca Hollandada 1990’da  250 hermafrodit tavşanla deney yapıldı. Bir sezon gözlenen bu tavşanlardan 7 tanesi kendi kendini dölleyip hamile kaldı. Yani bu deney sonucunda otofertilizasyon gerçekleştiği görülüyor. Buda bilimsel bir makale olarak yayınlandı." (Doç. Dr. Zeki BAYRAKTAR)

Bilimin bu konudaki deney ve gözlemleri yukarıda anlatıldığı gibi epey umut verici. Doktor’un söylediklerine dikkat ettiyseniz hermafrodit kadınlar sadece erkek doğurabiliyorlar. Bu tıbbi buluş, Meryem’in başına gelenleri  şimdilik en iyi açıklayan bilimsel bulgu sanırım. Elbette bilim daha da ilerledikçe Meryem’in başına gelen o olayı daha iyi anlayacak ve olayın ardındaki gerçek de muhakkak aralanacak diye düşünüyorum. Burada yüzde yüz Meryem hermafroditti demiyorum.Bu sadece bana en mantıklı gelen yorum. İleride daha bilimsel bir bulgu keşfedildiğinde ona uyarım.İslam ahlakına sahip her müslüman dinamik bir düşünme yeteneğine sahip olmalıdır. Bir fikre saplanıp fikir fanatikliği yapmak müslümanlara yakışmaz. Ama dediğim gibi erkek eli değmeden nasıl hamile kaldı sorusunu şimdilik en iyi açıklayan tıbbi bulgular bunlar. İçinizden bazıları "ama şu ana kadar kendi kendini dölleyen kadın vakasıyla karşılaşılmamış" diyebilir. Evet böyle bir durum var. Ancak bu yine de bunun mümkün olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ayrıca İnsan da tavşanlar gibi memeliler gurubundandır. Dolayısıyla dişi hermafroditlerde, kendi kendine döllenme tıbben mümkündür.Düşünsenize  böyle bir durum yaşanmış olsa bile kadın, bu durumu tıp dünyasına haber vermemiş olabilir. Eminim ki böyle bir olay yaşandıysa kadın” kimse inanmaz” deyip saklamıştır. Öyle bir kadının yerine kendinizi bırakın lütfen. Utandığınız için kime durumu anlatabilirdiniz ki? Kim size inanırdı ki? Kendi döneminde Meryem’e kaç kişi inandı? Zina yapmış damgası yiyecektiniz. Meryem’in babasız çocuk doğurduğuna canı yürekten inanan bir İslam aliminin huzuruna da çıksanız , Meryem’in babasız çocuk doğurduğuna canı yürekten inanan Papa’nın karşısına bile çıksanız zina yapmış damgası yerdiniz. Çünkü insanların çoğu inancında samimi değildir. Meryem’in yaptığına ne kadar inansa da başkasının yaptığına inanmaz. Çünkü bu ona imkansız gelir. Bugün yaşayan birçok insan Meryem’in döneminde yaşasaydı onu zina ile suçlayanların yanında olurdu. "Bakire Meryem" olayı kulağa hoş gelse de "Bakire yakın çevre" gerçeği o kadar da hoş karşılanmaz.

 

27 Yorum

susema.net   Diyor ki:
29 Ocak 2017 , 19:50:05
Harika bir yazı olmuş. Şimdiye kadar en iyisi. Tebrikler

Admin   Diyor ki:
29 Ocak 2017 , 20:07:57
Teşekkürler..

Dıldar   Diyor ki:
29 Ocak 2017 , 20:39:15
Elinize,emeğinize sağlık güzel olmuş.

Admin   Diyor ki:
29 Ocak 2017 , 21:18:49
Teşekkürler..

Hasret   Diyor ki:
27 Mayıs 2018 , 02:01:38
Emeğinize sağlık;) çok güzel derlemişsiniz . tam aradığım kafadan yazılar. Şimdi günümüzde her şeye körü.körüne inanç mevcut. Sorgulamak öğrenmek yanlışmış gibi yaşayabiliyord insanlar Emeklerinize sağlık:)

Admin   Diyor ki:
27 Mayıs 2018 , 08:36:07
Güzel yorumunuz için teşekkürler :)
Üyelikten Ayrıldı   Diyor ki:
20 Haziran 2018 , 00:49:48
Allah 'ın yazdığı ve emrettiği hiç birşeyin insan mantığına aykırı olmadığı kanaatindeyim. Netice de insanı O yarattı. yarattığı kulun fıtratını en iyi bilen O'dur. Sorgulayacağımızı bildiği bir durumun mantıklı gerekçelerini vermiştir. Kendi adıma aydınlattığınız için teşekkür ederim. Benim merak ettiğim bir husus daha var. Adem ve Havva nın yaradılışı tam olarak nasıl? Bu konu da bilginiz var mı yani bu şekilde bilimsel olarak demek istiyorum.

Admin   Diyor ki:
20 Haziran 2018 , 07:21:08
Ben teşekkür ederim. Evet Adem ve Havva'nın nasıl yaratıldığını bilim buldu. Bununla ilgili 6 parçalık yazı dizisi yazdım. İşte Linki: Allah’ın Tasarım Metodu Evrim: (Bölüm-1) Evrenin Evrimi, Allah’ın Tasarım Metodu Evrim: (Bölüm-2) Dünyanın Evrimi, Allah’ın Tasarım Metodu Evrim (Bölüm-3): Kur’an’ın Evrim’e Bakışı?, Allah’ın Tasarım Metodu Evrim (Bölüm-4): İslam Evrim ile Çelişir Mi? vs. diye devam ediyor. Tüm sorularınıza bu yazılarımda cevap bulabileceksiniz. Adem ve Havva Evrimsel süreçte yaratıldılar. Bu yazılarımı tavsiye ederim
maygun   Diyor ki:
07 Temmuz 2018 , 10:50:00
Allahın bir şeye ol demesi onun olması için yetmez mi? Neden bu olayı bu kadar çıkmaza sokuyorsunuz. Allah herşeyi yarattı sonra şemaya mı çekildi ki olmayacak şeyler anlatıyorsunuz. Allah her an yaratmadadır. Sırf herşey bilime uysun diye ayetleri çekip çekiştiremeyiz.Mucize yok diyorsunuz, Meryem şöyle şöyle hamile kaldı diyorsunuz. Evet bilim haktır ama unutmayın ki biliminde açıklayamadığı şeyler var. En basidinden bilim Allahın varlığını kabul etmez. Çünkü allahın varlığını ıspatlayamıyor. Bilim Allah'ın varlığını ıspatlayamıyor diye Allah yok mu diyeceğiz. .

Admin   Diyor ki:
07 Temmuz 2018 , 12:08:38
Madem Allah ol deyince olması için yeterli değil mi? düşüncesine inanıyorsunuz söyler misiniz niçin insanı yaratmak için bigbang ile başlayan 13.8 milyar yıllık bir süre kadar bekledi? Niçin Dünyayı hemen yaratmadı yaklaşık 13 miyar yıl bekledi? Bilim değil Ateistler Allah'ın varlığını kabul etmez. Bilim eşittir ateizm mantığından arınmanızı tavsiye ederim.
maygun   Diyor ki:
07 Temmuz 2018 , 21:14:45
Birincisi: Bana bir bilim dalı gösterin ki Allah'a dayandırarak çalışma yapsın. Bilim pozitiftir. Allah'ı ispatlamadığı sürece kabul etmez. Evrimi anlatan hangi bilim adamı Allah'tan bahsetmiştir. Allah'ın ilk hücreyi yarattığından bahsetmiştir. Hiçbirisi! Bilim ateizm mantığıyla hareket etmektedir. Dini veya Allah'ı kesinikle işin içine sokmamıştır.

İkincisi:Göklerin ve yerin yaratıcısı O'dur; bir şeyin olmasını istediğinde ona sadece "Ol" der -ve o (şey hemen) oluverir. ayeti yaratmanın değişik şekillerde olduğunu kanıtlamaz mı? Yaratmaların kimisi Allah'ın yasalarını yaratmasıyla zamanla oluşmuş, kimiside yukarıdaki ayette olduğu gibi hemen yaratılmış olamaz mı?

Üçüncüsü:Allah şöyle diyecek: "Ey Meryemoğlu İsa, sana ve annene olan nimetimi hatırla. Ben seni Ruhu'l-Kudüs ile destekledim, beşikte iken de, yetişkin iken de insanlarla konuşuyordun. Sana kitabı, hikmeti, Tevrat'ı ve İncil'i öğrettim. İznimle çamurdan kuş biçiminde (bir şeyi) oluşturuyordun da (yine) iznimle ona üfürdüğünde bir kuş oluveriyordu. Doğuştan kör olanı, alacalıyı iznimle iyileştiriyordun, (yine) benim iznimle ölüleri (hayata) çıkarıyordun. İsrailoğullarına apaçık belgelerle geldiğinde onlardan inkâra sapanlar, "Şüphesiz bu apaçık bir sihirdir" demişlerdi (de) İsrailoğullarını senden geri püskürtmüştüm." (5/110)
(Meryem) dedi ki: "Ben senden, çok esirgeyen(Allâh)'a sığınırım. Eğer (Allah'tan) korkuyorsan (bana dokunma)."(meryem 18)
Ruh, ben demişti, ancak Rabbinin bir elçisiyim, sana bir erkek çocuk vermeye geldim. (Meryem 19)
Meryem, benim nasıl oğlum olabilir ki hiç bir kimse, henüz bana dokunmadı demişti, hem kötü bir kadın da değilim ben.(Meryem 20)
Böyledir bu demişti ruh, bu iş, Rabbin için pek kolay demişti. Çünkü biz, onu insanlara bir delil ve katımızdan bir rahmet olarak halkedecektik ve bu iş, zâten de mukadderdi, olup bitti.(Meryem 21)
Sonunda ona gebe kaldı ve onunla uzak bir yere çekilip gitti.(Meryem 22)

Bu ayetler kesin olarak mucize var diyor, Meryem babasız yaratılmıştır diyor. Ama siz sırf bilime uydurmak için bu açık ayetleri görmezden gelerek yada hiç olmayacak yorumlar yapıyorsunuz.
Selam ve dua ile.

Admin   Diyor ki:
08 Temmuz 2018 , 03:34:28
"Birincisi: Bana bir bilim dalı gösterin ki Allah'a dayandırarak çalışma yapsın. Bilim pozitiftir. Allah'ı ispatlamadığı sürece kabul etmez." demişsiniz ki bu iddianız yanlıştır. Yüzlerce İslam alimi bilimi Batı orta çağdayken Allaha dayandırıyordu. Bugün öyle olmamasının sebebi sizin gibi mucizeye inanıp sorgulamayan Müslümanların bilimi terk etmesiyle bilime kucak açan ateistler oldu. Bu algınızın sebebi bu. Bilim bir şeyi ispatlamadan kabul etmez teziniz çok anlamsız. Bilimde tez denen olgu nedir? Bilim ilk önce bir önerme ortaya atıyor mesela evren big bang ile oluştu gibi sonra bilim adamları başlıyor araştırmaya. Yani bilim kabullerle başlıyor. Örneğin einsten'ın izafiyet teorisinde iddia ettiği bilimsel bir teori geçen aylarda ispatlandı. Bilim nasıl ortaya çıkıyor incelemenizi öneririm.

"Evrimi anlatan hangi bilim adamı Allah'tan bahsetmiştir. " demişsiniz. Bu soruyu sormanız gayet normal. Bu bilimden Müslümanların ne kadar uzak olduğunu gösterir. Evrim teorisini ortaya atan ilk insanlar Müslüman bilim adamlarıydı. Bunun ile ilgili bir yazı yazdım. Cahız, cabir, ibn haldun, erzurumlu ibrahim hakkı, celaleddin rumi vs. nice insan evrimi savundu. Hatta ibn haldun maymundan evrildiğimizi iddia eder. Darwin'in dedesi erasmus ise Müslüman alimlerden okuduğu bu bilimsel iddiayı alıp geliştirdi, Darwin ise gözlem yaparak gereçekten de evrim ile oluştuğumuzu gördü. Evrimi anlatan Hangi bilim adamı Allahtan bahsetmiştir sorunuza cevap vermiş olduk.

Admin   Diyor ki:
08 Temmuz 2018 , 03:46:52
"bir şeyin olmasını istediğinde ona sadece "Ol" der -ve o (şey hemen) oluverir. ayeti " demişsiniz. Böyle bir ayet yok. Bu da ayetlerin Arapçasına hakim olmamaktan kaynaklanıyor. O ayetin asıl çevirisi "Allah bir şeye ol der o da hemen oluş sürecine girer" sşeklindedir. Bunun ile ilgili de yazı yazdım. Burada kun ye fe kun bölümünü hemen oluverir diye çevirmek cehalet ve gafletten başka nedir? Burada kullanılan fiil "kun" muzari fiildir. Yani şimdiki zaman, geniş zaman ve gelecek zamanı belirtir. Arapça bilginiz varsa bu ayetin hemen oluverir değil olma sürecine gireri kast ettiğini görmüşsünüzdür.

Bu yaratmanın değişik şekillerde olduğunu kanıtlamaz tabi ki. Siz doğarken bile 9 aylık süreç geçiyor, toprağı ekiyorsunuz aylar sonra hasat alıyorsunuz, bu evrende süreç ile olmayan ne var? İddia ettiğiniz süreçsiz yaratılışa bir örnek veremezsiniz.

Yaratmaların kimisi Allah'ın yasalarını yaratmasıyla zamanla oluşmuş, kimiside yukarıdaki ayette olduğu gibi hemen yaratılmış olamaz mı? demişsiniz. dediğim gibi böyle olasılık ile konuşmak yerine bu tür bir oluşuma örnek verin. Hiç görmediğiniz bir oluşuma belki böyle olmuştur demek ne derece mantıklı?

Şüphesiz bu apaçık bir sihirdir" demişlerdi vb. mucize iddialarınıza gelince söyler misiniz kuran Muhammed peygamberin de sihirbazlıkla suçlandığını ifade etmiyor mu? Nerede Muhammed peygamberin mucizeleri? Ayrıcca birçok ayette mucize isteyenlere Kuran mucize göndersek de inanmayacaklar deyip reddediyor. Şu halde önceki kavimler için niçin aynı şeyi düşünmüyoruz? Şunu açıkça belirteyim ki siz şu anda atalarınızı körü körüne takip ediyor, düşünmeyi, sorgulamayı reddediyorsunuz. Hakikati aramıyorsunuz. Kendi bilgilerinize yüzde yüz doğru gözüyle bakıyorsunuz. Yazılarımdaki onca delil umrunuzda bile olmamış. Kanıt gösteremediğiniz iddialarla yazılarımı eleştiriyorsunuz. Kuran inanan bir delille inansın inkar eden bir delille inkar etsin diyor bir ayette.

Cevahir   Diyor ki:
19 Nisan 2019 , 02:46:25
Yorumlarda maygun'un dediği ayetlere yer vermemeniz ya yetersiz bir araştırmacı olduğunuzdan ya da olayı kendi bakış açınızla destekleme çabanızdan kaynaklanmaktadır. Böyle bir durum sorgulama ile bağdaşır mı? maygun'un sıraladığı ayetlerden çıkan anlam apaçık bir mucizedir ve koşulsuz itaat beklenmektedir, bir çok mucize ve genel İslam akaidi gibi, öyle değil mi?

Bir gözlemimi daha belirteyim, eski günlerden kalma fevrilik hala kısmen devam ediyor çünkü şu anda da kısmen bir tarafgirlik ve savunma sorumluluğu içerisindesiniz, yorumlardaki bilim pozitiftir görüşü ile bahsedilen deney ile ortaya konan denmek istiyor. Vahiy nasıl ispatlanabilir ki?
Admin   Diyor ki:
19 Nisan 2019 , 07:17:14
Cevahir Bey ayetlerde bir elçinin gelip Meryem'e hamile kalacağını haber veriyor. Çünkü iş olup bitti diyor. Maygun'a saldırgan ve görüş dayatmacı olduğu için cevap vermek istememiştim. Siz de de aynı mantık var. Kesin mucize var diyorsunuz. Bu sizin görüşünüz. Görüşünüzü bize dayatmanız beyhude. Vahiy zaten ispatlanmıştır. Yer ve gök eskiden bitişikti diyerek, her canlıyı sudan var ettik diyerek, gezegenler bir yörüngede kayar diyerek, Muhammed'in bilemeyeceği bilimsel bilgilerle doludur. Kuran.
maygun   Diyor ki:
08 Temmuz 2018 , 21:04:24
Yazdığım bu ayetler sizce yeterince açık herşeyi açıklayan deliller değil mi? Asıl siz takılmışsınız birilerinin peşine onların ağzıyla konuşuyorsunuz. Bana atalarımın dinini takip ettiğimi ve hiçbir şeyi sorgulamadığımı söylüyorsunuz. Ama siz Edip Yüksel, İhsan Eliaçık gibilerini kendinize müçtehit secmiş ve ayetleri çarpıtarak yok "Meryem çift cinsiyetliydi, Kuranda peygamberlere Süleyman'a İsa'ya Musaya verilen mucizeleri görmezden gelerek bilime uydurmaya çalışıyorsunuz. Selam ve dua ile.

maygun   Diyor ki:
08 Temmuz 2018 , 21:04:30
Yazdığım bu ayetler sizce yeterince açık herşeyi açıklayan deliller değil mi? Asıl siz takılmışsınız birilerinin peşine onların ağzıyla konuşuyorsunuz. Bana atalarımın dinini takip ettiğimi ve hiçbir şeyi sorgulamadığımı söylüyorsunuz. Ama siz Edip Yüksel, İhsan Eliaçık gibilerini kendinize müçtehit secmiş ve ayetleri çarpıtarak yok "Meryem çift cinsiyetliydi, Kuranda peygamberlere Süleyman'a İsa'ya Musaya verilen mucizeleri görmezden gelerek bilime uydurmaya çalışıyorsunuz. Selam ve dua ile.

Veliyullah   Diyor ki:
13 Şubat 2019 , 04:16:05
Gardaş yazılarını okudum ....Allah şu kadar sene bekledi insanı yaratmak için yok meryem annemiz şöyle böyle mahşerde cenabı allah tüm insanlara kalk dedinde insanlar kabirlerinden şu anki et kemik kalkacak çürümüş etleri diriltecek bi anda Allah birseyi yapmak istedi mi ol demesi kafi .....hz isa ölüleri kaldırmadimi saniyede duası ile bana bilimi açıklama sen yanlış yoldasın gardaş

Veliyullah   Diyor ki:
13 Şubat 2019 , 04:18:02
Senin inandın allah ayrı aciz bir allaha inanıyorsun sen ayeti değiştiriyorsun salavat yok diyorsun .insanları imansizliga sürükleme sen bildin gibi biz bildimiz gibi yasayalım

Cevahir   Diyor ki:
19 Nisan 2019 , 02:46:07
Mucize kelimesi geçmez ama ayet kelimesi mucize olarak da adlandırılmıyor mu?

"onun yanında yiyecekler görürdü" mucize az bir mucize mi? Hangi bilimsel izah ile -ki şu ana kadar yok- bunu açıklayacağız?
İzahı olmayan bilgilerin Kuran'da olmasının amacı nedir?

Bilmiyorum ama bu zamirlerle verdiğiniz örneği ciddiye almadan önce,
ilk Kuran ne zaman nasıl hangi harflerle yazıldı?
Aramice olan Kuran zamanla Arapçalaştı mı?
Harekelendirme, noktalandırma ve ayet durakları tam olarak ne zaman kondu?
Günümüzdeki çağdaş halininin tıpatıp aynısı olan en eski Kuran nüshası hangisidir?

sorularına tatmin edici cevaplar bulmak gerekmez mi?

"umut verici" diyerek yaşadığınız kısmi rahatlama "Bunu yapacak gücü elbette ki var." fikriyle bir tezat oluşturmuyor mu?

"bilim daha da ilerledikçe Meryem’in başına gelen o olayı" demişsiniz ama bilimin ilerlemediği yıllarda anlayamayanlar ne olacak?

Başka bir yorumumda da sordum ama ben peygamberim diyen bir insana belgesiz inanç ilk esas değil mi? Nasıl bir bilimsel bulgu anlayışınız var tam açıklar mısınız?

Siz böyle bir durumla karşınıza gelse en güvendiğiniz kadına güvenir misiniz?

Hepsi bir yana, apaçık (Nahl, 16/89) olduğu iddia edilen bir metinde ne gerek var böyle kafa karıştırıcı ve esrarı çözülemeyen mucizelere?

Admin   Diyor ki:
19 Nisan 2019 , 07:03:34
"ayet kelimesi mucize olarak da adlandırılmıyor mu?" demişsiniz. Hayır adlandırılamaz. Ayet delil kanıt demek. Müslüman olma iddiası taşıyanların bir kelimeye mucize demesi o kelimeye bu mananın da eklenemesini sağlamaz. Kur'an'da mucize diye bir kavram yoktur.

Meryem'in yiyecekleri konusuna gelince bu konuda ben sizin ve sünnilerin görüşüne katılmıyorum. Yiyecek olayında bir olağanüstülük göremiyorum. Meryem'e birileri yiyecek getiriyor Zekeriya ise mabedde olmayan bu yiyecekleri nereden buldun diye şaşırıyor. Meryem de Allah katındandır diyor. Allah'ın katı mı var? Bugün bile günlük işlerimizde nasıl yaptın denildiğinde Allah'ın sayesinde diyoruz. Allah'ın katındandır demesi ve hemen ardından Allah hesapsız rızıklandırır demesi çok açık ki birileri tarafından Meryem'e yiyecek getiriliyor Meryem ise şükrünü Allah'a yapıyor. Allah tarafından gönderildi diyor. Çoğu zaman ben de bu kalıpları kullanırım.

Ben mucize (olağanüstü) kavramına inanmam ben olağandışı kavramına inanırım. Bu iki kavram karıştırılıyor. Neyse mucize ile ilgili bir yazı hazırlayacağım. Ancak bir ay gibi uzun bir süre istediğinden şimdilik ertelemek zorundayım

mehmetkoçan   Diyor ki:
20 Nisan 2019 , 20:02:55
itirazcı arkadaşlar,bu mevzu itikadi bir mevzu değil,Allahın net detay vermediği bir konuda şöyle mi olmuştur böyle mi olmuştur diye fikir yürütülebilir,kaldı ki yazarda eldeki verilerle fikir yürütüyor böyle olmuş demiyor,olabilir diyor.Hem bunun neresi acaip,Allahın ol demesinin oluşma için kafi olduğuna inanıyoruz amenna,peki Allahın günümüzde varlığı ispatlanmış Hermafrodit denilen olayla bu oluş kısmını gerçekleştirmiş olma ihtimalini niye kabullenemiyoruz,neticede erkeği kadını yaratanda O Hermafroditi yaratan,bunu kodlayanda O.Bu yöntem ile isanın doğumunun gerçekleşmiş olması Allahın acziyetini değil aksine her ne yaptıysa kendi çizdiği,önecden belirlediği kanun ve kuralların dışına taşmadanda,mucizelere,olağanüstü yöntemlere başvurmadan da bunu yapabileceğini gösterir,Allah ı aciz kılmaz aksine yüceliğinin delillerinden olur kendi belirlediği kuralların dışına taşmaması

Üyelikten Ayrıldı   Diyor ki:
06 Ekim 2019 , 20:08:17
yine güzel bir yazı okudum, ellerinize sağlık, muhteşem bir derleme olmuş.

Admin   Diyor ki:
06 Ekim 2019 , 21:24:50
Rica ederim
DBey   Diyor ki:
14 Ekim 2019 , 05:37:38
http://erdemuygan.com/2019/02/meryem-validemiz-hermafrodit-olabilir-mi/

Bu makaleyi de okumanızı öneriririm. Burada "bitki gibi yetiştirdi" ifadesinin Nuh 17'de de tüm insanlık için geçtiğini görebilirsiniz. Sadece Meryem annemiz için geçmez yani.. "Ha" ve "Hu" zamirlerinin de gramer olarak, "Meryem annemize" ve "onun fercine" (cinsel organına ya da rahmine) gittiğini görebilirsiniz. Yani burada sizin görüşünüz kişisel yoruma kaçıyor. Hermafrodit olma iddiası sizin yorumunuzdur ve ihtimal dahilindedir. Fakat Kuran metninden bu iddiaya %100 kanıt çıkmaz. Mucizevi olayların bilimsel olarak fizik kimya ve biyolojik yasalara bağlı gerçekleşme fikrinizi ben de destekliyorum fakat "Bu olaylarda da bu bıraktığı bilimsel ilkelerin dışında bir prensip takip ettiğini sanmıyorum. " cümlenize katılmıyorum çünkü daha keşfedeceğimiz bilmediğimiz çok fazla şey var. Burada Allah bizim bilmediğimiz bir yasaya ilkeye dayanarak da bu olayı gerçekleştirmiş olabilir. Bu onun haşa "sünnetinin dışına" çıktığını göstermez. Çünkü onun koyduğu doğa yasalarının %100 ünü bildiğimizi iddia edemeyiz.

DBey   Diyor ki:
14 Ekim 2019 , 05:40:17
Metni kendi fikirleri içinden çıkmayarak okuyup, metindeki ifadeleri, kendi zihnindeki teorilere uygun hale getirmeye çalışmaya "eisegesis" deniyor. Kur'an metninde bunu yapıp yapmaya çalışmadığımızı, Kur'an okuyan her bireyin böyle yapıp yapmadığını kendi kendine sorması gerektiğini düşünüyorum. "

Güven   Diyor ki:
09 Aralık 2019 , 22:23:32
Bilimin Kuran ile çeliştiği fikrine hiçbir zaman katılmıyorum. Sürekli aklınızı kullanın diyen bir din bilimle çelişmez. Caner TASLAMAN hocanın TASARIM DELİLİ: BİR KUR’AN DELİLİNİN MODERN BİLİMLERİN IŞIĞINDA DEĞERLENDİRİLMESİ adlı çalışmasında : Evrenin düzensizliği ihtimalinin 10*10 üzeri 123 olduğunu , bu rakamın anlamının evrendeki her atoma bir sayı koysanız bunu karşılayamayacağı demek olduğunu, dolayısıyla Evrenin başındaki bu hassas ayarın bir Düzenleyici’si olmaksızın açıklanması mümkün olamayacağını delilleriyle anlatmaktadır. İlgilenenler hocanın "Allah, Felsefe ve Bilim" adlı kitabına bakabilirler.