Arama Yap

  Dinozorlar Niçin Kuran’da Geçmez? Kur’an İnsan Ürünü Mü?

Müslüman olmayan bazı arkadaşlar siteme girip yorum olarak bu soruyu sordular. Bazı ateistlerin ve deistlerin de bu soru üzerinde ciddi şekilde durduğunu görünce bir konu olarak bu iddiayı ele almaya karar verdim. Dinozorların Kur’an’da geçip geçmediği ya da geçmiyorsa niçin geçmediğine dair cevaplar vermeden önce bu bir bilimsel argüman (kanıt) olarak kabul edilmeli midir bunu da tartışmak gerek.

Dinozorlar Kur’an’da geçmez. Fakat Kur’an’da dinozorlar ile birlikte milyonlarca canlının da ismi geçmez. Bunun sebebi de Kur’an’ın bir biyoloji kitabı olmamasıdır. Siz Kur’an’da neden dinozorlar geçmiyor diye sormanız için Kur’an’ın canlıların sıralı listesinin bulunduğu bir kitap olması ve Kur’an’ın kendisi hakkında  ben de her canlının ismi var iddiasını barındırması gerekmektedir. Fakat Kur’an’ın böyle bir iddiası yoktur. Ayrıca dinozorlar neden yok derseniz ben de diğer milyonlarca canlı niye yok? diye sorarım. Bu soru aslında mantıkla ve bilimle ters düşmektedir. Çünkü ahlaki bir rehberlik iddiasında bulunan bir kitapta canlı isimlerini aramak mantıksızdır. Kur’an insan isimlerini bile vermez. Mesela Ramses demez Firavun der. İsim vermez Nemrut der. Kur’an sadece verdiği mesaja odaklanmasını bir tarih kitabı olmadığını bize göstermek ister. Bu yüzden bu sordukları soru bilimsel bir argüman olarak kabul edilemez. Bu Kur'an'ın insan ürünü olduğuna kanıt oluşturmaz.

Dinozorları da yazsaydı insanların iman etmeleri hususunda yardımcı olmayacak mıydı?

Hayır, olmayacaktı. Çünkü Kur’an insanlara iman etmelerine yardımcı olmak için yeterli bilimsel kanıt zaten sunmuştur . Mesela Kur’an Bigbang hadisesinden Muhammed’in o gün bilemeyeceği bir ifade ile yer verir. Ancak o dönemin insanları Bigbang olayını bilmedikleri için bu ayetleri tam olarak kavrayamadılar. İşte ayet:
 

İnkârda ısrar eden o kimseler görmezler mi ki; gökler ve yer başlangıçta bitişikken Biz onları ayırdık ve (hareket edebilen) her canlıyı sudan var ettik? Buna rağmen hala inanmayacaklar mı? (HAYAT KİTABI KURAN MEALİ ENBİYA 30)

O dönem bilinmeyen bilgilerden bir tanesi de evrenin genişlediği bilimsel gerçeğidir. Ancak o dönem Müslümanları evrenin genişlediğini bilmediği için bu ayeti farklı şekilde çeviriyorlardı ki bu başka bir yazının konusu olsun. Kur’an’da evren için de gök tabiri kullanılır. Bu bilgiyi es geçmeyelim. Bunu aktaran ayet şudur:
 

“Bütün bir göğü kendi güç ve kudretimizle Biz inşa ettik ve onu sürekli genişleten de biziz.” (HAYAT KİTABI KURAN MEALİ ZARİYAT 47)

Yukarıdaki ayetler imana yardımcı olmuyorsa bırakın dinozorları, dinozor türünün ismini ve şeklini bile söyleseydi Kur’an'a yine iman edilmezdi ki nitekim öyle de oluyor. Ne iman için ne imansızlık için bir bahane üretmenin bir anlamı yok. İslam’a inanmayı kabul edecek olan tüm deist ve ateistlerin en doğal hakkı inanmak için delil istemeleridir. Fakat bu noktada gerçek mi isteniyor sorusu akla geliyor. Gerçekten delil sunulursa iman edilecek mi? Bence edilmeyecek. Çünkü Kur’an’da Muhammed peygamberin bilemeyeceği bilgileri sıraladığımızda Muhammed antik Yunan filozoflarını okudu oradan öğrendi iddiası ortaya atılıyor. Hatta bazı ateistler Muhammed elbette bunları bilemezdi Kur’an’ı bir bilginler komisyonu yazdı diyenleri bile gördüm. Bilimsel ayetleri görünce Muhammed filozofları okuyan döneminin bilgini olurken iş dinozora gelince Muhammed bilmiyordu bu yüzden unuttu. Allah olsa bilirdi ve Kur’an’a yazardı demeye getiriyorlar. Burada kritik bir soru aklıma takılıyor. Allah olsaydı neyi Kur’an’a alıp neyi almayacağını nasıl bilebiliyorlar?
 

Nihayet karınca vadisine geldiklerinde, bir dişi karınca dedi ki: “Ey karınca topluluğu, kendi yuvalarınıza girin, Süleyman ve orduları, farkında olmaksızın sizi kırıp geçmesin.” (NEML 18, TEFHİMU'l KUR’AN)

Muhammed peygamber döneminde karıncaların bu şekilde organize sosyal bir hayvan topluluğu olduğu bilinmiyordu. Ancak ayette bu belirtiliyor. Karıncaların sistemli iletişiminden bahsediliyor. Burada asıl önemli nokta dişi karıncadan bahsedilmesidir. Çünkü ne Muhammed ne o zamanın dünyasının bilemeyeceği bir bilgi Kur’an’da geçer. Şimdilik karıncalar hakkında bilimsel birkaç bilgi size sunayım.

Erkek karıncaların tek görevi olgunlaştıklarında genç bir kraliçe karınca ile çiftleşmektir. Erkek karıncalar bu çiftleşmeden kısa süre sonra ölmekteler. Koloninin bütün işlerini yapan işçi karıncalar kısır dişilerdir. Karınca kolonisi anne ve kızlarının hâkim olduğu bir dünyadır. Eğer Kur’an Muhammed tarafından yazılsaydı Süleyman’ın ordularını haber veren dişi karınca değil erkek karınca olurdu. Çünkü Araplar erkek egemen bir topluluktur. Muhammed peygamberde onların bir üyesi olduğuna göre bu ince detayı düşünmüş olması olası değildir. Çünkü bu kadar ince bir detayı atmış ve tutturmuş olamazsınız. Bu çok düşük bir olasılık. Bu yüzden Allah dinozorları yazsaydı da iman etmelerine yardımcı olmayacaktı. Çünkü Muhammed dinozorları Yunan filozoflarından öğrendiğini iddia edip yine herkes bildiği doğruya tapacaktı.

Allah Kur’an’ın insan ürünü olmadığını anlamamız için yeterli bilimsel kanıt serpmiş zaten. Dinozor aramak bence hakikati arayan bir insanın tavrı değil. Reddetmek isteyen ama sanki bilimsel kanıt bulmuş gibi kendini rahatlatmak isteyen insanların tavrı. Ayrıca işin şu noktası da var. Allah cemaatçi mantığında değildir. Sayıların İslam’da bir değeri yoktur. Allah cemaatçiler gibi sayımız çok olsun mantığında değildir. Bu yüzden Allah bizi ikna etsin mantığında olan insanların yapacakları en güzel şey İslam’a girip bu dini kendi kibirli ruhlarıyla kirletmemeleridir.

Birileri sitemde yaptığı yorumda Allah geçmişte yaşamış kavimleri helak ettiyse şimdikileri neden helak etmiyor demişti ve eklemişti hadi cevapla Müslüman olacağım. Benim bu sorusuna cevabım vardı. Çünkü bu soruya cevap olacak bir yazı hazırlıyorum kafamda tam 1 yıldır. Ama onun terbiyeden yoksun üslubu yüzünden cevaplamadım. Çünkü hakikati aramadığı çok açıktı. Tartışmak için gelmişti. Bir insan bu kadar kibirli olmamalı. İslam’ın ve Allah’ın bu yüce insanın inanmasına muhtaç olduğunu sanması ne üzücü. İnsanların çoğu Tanrının kudretini, noksansızlığını ve muhtaçsızlığını bir türlü kavrayamıyorlar. Cevaplayın Müslüman olacağım tarzında olaya yaklaşan insanların Müslüman olmamasını tavsiye ederim. Çünkü İslamiyet’in tek bir insana bile ihtiyacı yok. Sanki inandığı zaman İslamiyet’in kendisine bir şey katmayıp kendisinin İslamiyet’e şeref katacağınız sanan gafiller var. 1 tane sağlam Müslümanı 1 milyar tane bozuk Müslümana değişmem. Burada yapılan en büyük hata Allah'ın insanların iman etmesi için özel çaba sarf edeceği yanılgısıdır.

Ateist ve deistlerin en büyük çelişkileri herhangi bir dine inanmamalarına rağmen sürekli dini sitelerde gezmeleri ve dini videolar izlemeleridir. Bu gerçekten mantıksız bir davranıştır. Çünkü bu kesimlerin belki yüzde doksanı zaten Kur'an'ı Muhammed'in yazdığını yüzde yüz kabul etmişlerdir. Siteme giren deist ve ateistler bu ön kabulle Kur'an'a yaklaştıkları için soru sormaları çok mantıksız. Çünkü cevap ne kadar doyurucu olursa olsun Kur'an'ı Muhammed yazdı ön kabulune her şeyi dayandırdığı için yine de o insan için verilen cevaplar saçma gelecektir. Çünkü aradığı cevap hakikat değil. Soru sorarken bile İslam'ı çürütmeye çalışan üslupları çok açık. Hakikati bulmayı değil, Kur'an'ı çürütmeyi hedeflemiş.

Birileri çıkıp İslam'ın kuralları ile Hammurabinin kuralları niçin aynı ? diye sordu. Böyle bir şeyin olmadığı ile ilgili bir yazı yazacağım fakat reddetme ve çürütme hırsı o kadar kalplerini doldurmuş ki var olmayan kanıtlar bile sunmaya çalışıyorlar. İftira atmaktan, İslam'a ait olmayan görüşleri İslam'a mal etmekten çekinmiyorlar. Tamam Kur'an'ı beğenmemiş olabilirsiniz. Şu halde bir ateist ve deiste düşen boş işler olarak gördükleri dinleri görmezden gelmek ve kendi hayatlarına bakmaları ve işlerine odaklanmaları olmalıdır. Ben Ateist veya deist olsaydım safsata olarak gördüğüm dinlerin yüzüne ölünceye kadar bakmazdım. Dinlerle uğraşmayı zaman kaybı olarak görürdüm. Belki de dünyanın tamamının ateist ve deist olmaması bu görüşleri savunan insanları rahatsız ettiği için sürekli din ile meşgul oluyorlar. İşin ilginci dindarlar bile bu insanlar kadar dinlerle içli dışlı değil. Bu Çok komik geliyor bana :))
 

yukarı çık butonu