Arama Yap

  İslam Yeni Doğan Çocuklara Verilecek İsimlere Karışır Mı?

Bu soru internette baya araştırılan bir konu olduğu için cevap vermek istedim. İslam yeni doğan çocuklara verilecek isimlere karışmaz. Bu konuya inancımız müdahale etmemiştir. Ama her konuda olduğu gibi Sünni ve Şii din adamları bu konuyu da bulandırmış ve çocuk isimlerini de kendi kalıplarına göre belirlemişlerdir. Arap isimlerini sanki dinimiz emrediyormuş gibi getirip inanç ve iman boyutuna taşımışlardır. Müslüman bir anne baba bu anlamsız tartışmalara kulak vermemeli çocuklarına istedikleri dilde istedikleri bir ismi vermelidir. Bu İslam’a aykırı değildir. İslam’a aykırı olan çocuğunuzu rencide edecek ileride onunla alay edilecek isimler bırakmanızdır. Sadece buna dikkat etmeniz yeterlidir. Mesela ben antik yunan, mısır ya da Sümer, Babil, Asur döneminde kullanılan isimleri çok beğeniyorum. İllaki kızınıza Ayşe, oğlunuza Ahmet ismi bırakmak zorunda değilsiniz. Biz İslam’ı hayatımıza taşımakla emrolunduk, Arap kültürünü değil.

Ne yazık ki Arap kültürünü diğer Müslüman milletlere dayatmak isteyen bazı kurnazlar hadis uydurmakta gecikmemiştir. Aşağıda belirttiğim hadis adlı rivayetleri bizi ikna etmek için söylemişlerse de çok da başarılı oldukları söylenemez.
 

Kıyamette, babanızın ismi ile beraber çağrılacaksınız. O halde isminiz güzel olsun!  (Ebu Davud)

Bilmeyenleriniz için şunu belirteyim Arap kültüründe çocuk babasının ismi ile çağrılır. Mesela peygamberimizin babasının adı Abdullah idi. Bu yüzden Muhammed peygambere Abdullah bin Muhammed deniliyordu gibi. Bu geleneği diğer dünyaya taşımak isteyen biri bu hadisi uydurmaktan çekinmemiştir ve kıyamet günü böyle olacağına inanmış kendi küçük dünyasında. Tabi o zamanlar soyadı kanunu çıkmamıştı :))

Halk arasında yaygın olan bir diğer hurafe ise erkek çocuklardan birinin adı muhakkak Muhammed olmalıdır. Bu hurafeye neden olan uydurma hadis şöyle:
 

Üç oğlu olup da, birine adımı vermeyen, cahillik etmiş olur (Taberani)
Oğlunun adını Muhammed koyan, çocuğu ile Cennetlik olur. (A. Rufai)

Gördüğünüz gibi Muhammed ismini vermemek bu hadisi uyduran cahile göre cahilliktir. Hatta hızını alamayan biri sadece Muhammed ismini bırakan kişiye cenneti vadediyor. Ne güzel! Çocuğunuza Muhammed ismini bırakıyorsunuz cenneti garantiliyorsunuz. Tüm bunları anlarım ancak halk arasında yaygın bir hurafe vardır ki en anlamadığım da budur.  İşte inanış: Çocuğa ad koyarken, çocuğun babası, dedesi veya en yaşlı, ilmi en çok olan, çocuğu kucağına alır, abdestli olarak kıbleye döner ve ayakta sağ kulağına ezan, sol kulağına ikamet okur. İsmi üç kere tekrar etmek iyi olur. Bu arada çocuğun ağzına bir tatlı sürmek iyi olur.

Yukarıdaki tuhaf törenin Hristiyanlıktaki vaftiz etme töreninden ne farkı var?  Hiç farkı yok. Biz Müslümanlar bu anlamsız hareketleri yaparak medeni insanlara kendimizi güldürdüğümüzü görmüyor muyuz? Kur’an’ın emretmediği merasimler ve inançları dinimize ekleyerek neyi amaçlıyoruz? Hz. Muhammed hicret edip Yesrip şehrine geldiğinde bu şehrin ismini değiştirmiş ve Medine yani Medeniyet yapmıştı. Biz 21.yy Müslümanlarının medeniyetten pek nasibi kalmamıştır. Her şeye rağmen insanlarda bir uyanış görüyorum. İslamiyet’e inandığını sanan nice insan Sünnilik, Şialık, Vehhabilik, Hanefilik, Şafiilik, Malikilik, Caferilik, Hanbelilik vb. dinlerden ayrılıp Allah’ın dini İslam’a- Kur’an’a-  geri dönüyorlar.
 

yukarı çık butonu