Arama Yap

  Hz. Muhammed’in Oğlunun Öldüğü Gün Yaşanan Güneş Tutulmasını Peygamber Nasıl Yorumladı

Hz. Muhammed'in oğlu İbrahim vefat ettiği gün tam bir güneş tutulması gerçekleşti. Bu olay karşısında halk, tabiatın da Peygamberin yasına iştirak ettiğine dair bir  işaret olarak yorumladı. Fakat bu düşüncenin yanlışlığını insanlara duyurmak için peygamber  acil durumlarda yaptığı şeyi yaptı ve hutbeye çıkarak insanlara şu uyarıda bulundu:
 

“Ay ve Güneş Allah’ın ayetlerinden bir ayettir ve Allah ne Muhammed’in oğlunun ölümü, ne de bir başka faninin doğumu için ayetini değiştirir. ” ( Ebu Avane Müsned  2/371)


Peygamber insanların aklını doğruluk ve mantık üzerinden bir an olsun ayırmasını istemiyordu. Çünkü İslam mistik ve gizemli bir din,  kendisi de insanüstü bir güç değildi. Peygamber insanlar dan hiçbir farkı olmadığını hep belirtiyordu. İnsanların  bazen bunu unutup tekrar onu insanüstüleştirdiklerini görünce hemen insanların bu düşüncelerine müdahale ediyordu. İslam’ın tek ve en büyük  mucizesi Kur’andır.  Kur’an'ın kendisi bunu ifade ediyor ve şöyle demiyor mu: ” Onlara mucize olarak Kur’anı indirmemiz yetmedi mi? ”. Olayın başka bir yönü var o da peygamber’in dile getirdiği “ Allah’ın ayetini kimse için değiştirmeyeceği ”. Peki ne anlama geliyor bu ? Bu şu demek Allah prensip sahibidir. Tüm kimya ve fizik yasalarını bizzat kendisi yerleştirdi. Mesela yerçekimi Allah’ın ayetlerindendir. Kendi bıraktığı bir yasa ve bu yasayı kimse için değiştirmez. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi de aynı şekilde Allah’ın bıraktığı bir yasa. Dünya’da yaşanan herhangi bir olay için bıraktığı bu fiziksel yasayı değiştirecek değil. O an güneş tutulması peygamberin oğlunun vefatına denk geldi o kadar . Allah kendi bıraktığı prensiplere ilk kendisi uyar. Tüm bu doğa kanunlarını kendisi bıraktı ve yarattığı  bu muhteşem sisteminin işleyişini kimse için değiştirmediğini bizzat peygamberden öğreniyoruz. Düşünün dünya yada ay bulundukları yörüngeden 1 cm ayrılırlarsa felaket olacağını bildiren uzay bilimciler eğer ay normal konumunda ilerlerken Allah'ın müdahalesi ile bir anda güneşin önüne çekilse idi nasıl bir felaket olurdu. Bazılarınız Allah onu da ayarlayacak güçtedir dediğini duyuyorum. Evet Allah onu ayarlayacak güçte fakat asıl mesele şu ki Allah böyle birşey yapmaz. Ayetini değiştirmez çünkü Allah herşeyi tüm bu evrendeki her sistemi ve bu muazzam işleyişi bizzat kendisi bir mantık üzerine oturttu. Kendi oluşturduğu fizik kurallarına göre bir sistem oluşturdu. Allah yaptığı her işi mantık ve kendi bıraktığı kanunların üzerine yerleştirir. Ve sonuna kadar o kanunlara göre hareket etmesini sağlar. Herhangi bir insan için kalkıp o kendi bıraktığı kurallara göre işleyen sistemi kısa süreliğine değiştirmez. Bunu yaparsa kendi fizik kurallarının dışına çıkarır ve Allah Kur'an da benim prensiplerimde bir değişme bulamazsınız diyor. Allah'ın kendi bıraktığı fizik kurallarına ilk önce kendisinin uyduğunu düşünüyorum. Bu da peygamberin dilinde " Allah hiç kimse için ayetini (prensibini,kuralını) değiştirmez " şeklinde somutlaşıyor.

yukarı çık butonu