Arama Yap

  Hâyızlı (Adetli) Kadın Namaz Kılabilir Mi?

Asırlardır kadınlara özel günlerinde oruç tutamayacağı ve namaz kılamayacağı (salatı ikame etmesi) söylenmiştir. Kuran hayızlı kadın için ne söyler bir bakalım:
 

"Sana kadınların ay hali hakkında soruyorlar: De ki: "O sıkıntı verici bir rahatsızlıktır. Ay hali sırasında kadınları (rahat) bırakın ve onlar temizleninceye kadar (cinsel) ilişkiye girmeyin! Temizlendikleri zaman, Allah'ın size emrettiği gibi yaklaşın!" Hiç kuşkusuz Allah özden tevbe edenleri sever, özden temizlenenleri de sever." (HAYAT KİTABI KURAN MEALİ- BAKARA 222)

Ayetten de açıkça gördüğünüz üzere Allah, kadınların özel günlerinde yapamayacağı herhangi bir şeyden Kuran’da bahsetmez. Yani hayız döneminde kadına yasaklanan ya da emredilen bir sorumluluk yoktur. Kuran, kadınların özel günleri için kadına değil erkeğe yapamayacağı şeyleri anlatır. Bakara 222’de görüldüğü üzere Allah, erkeklerin kadınları o dönemde cinsel ilişki talebi ile rahatsız etmelerini yasaklar. Ancak kadın için bir sorumluluk Kuran’ın hiçbir yerinde geçmez. Yani kadınlar bu dönemde tıpkı erkekler gibi tüm ibadetlerini yerine getirmek sorumluluğundadır.

Allah salatı ikame (namaz) edemeyecekleri Nisa 43’te sıralar. Bu ayete göre sarhoş iken, cinsel ilişki sonrası yıkanmamışsanız ve tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra abdest almadan namaz ibadeti yerine getirilemez. Yani toplamda 3 durum var. Kadınların özel gününden bahsedilmez.
 

Siz ey iman edenler! Sarhoşken ne dediğinizi bilinceye kadar, cünüpken de -seyahat (gibi yıkanmayı güçleştiren haller) hariç- yıkanıncaya kadar salata yaklaşmayın! Fakat eğer hastaysanız ya da yolculuk yapıyorsanız veya ihtiyaç giderdikten sonra yahut kadınlarla birlikte olmuşsanız ve üstelik su da bulamıyorsanız, o zaman temiz bir toprak alıp yüzlerinizi ve ellerinizi onunla meshedin! Unutmayın ki Allah tarifsiz bir affedicidir, eşsiz bir bağışlayıcıdır (HAYAT KİTABI KUR'AN MEALİ – NİSA 43)

Kadını özel günlerinde ibadetten men eden Yahudilik inancıdır. Sünnilik inancına mensup insanlar ise Kuran’ı değil Tevrat’ı kendilerine rehber edinmişlerdir. Temel sorun buradan kaynaklanmaktadır. İslam’ın tek kaynağı olan Kur’an, hayızlı kadının değil namaz kılamaması onlar için hiçbir yasak bırakmaz. Şu halde kadın o günlerde de ibadetini rahatça yerine getirmelidir.
 

yukarı çık butonu