Arama Yap

  Din Bilime Karşı Dua’yı Mı Önerir?

Şu an boğazına bir şey kaçtı ve boğuluyorsun. iki seçeneğin var: heimlich manevrası mı yapayım, yoksa senin için dua mı edeyim? hangisini seçerdin? işte bilimin ilginç olmasının sebebi bu: işe yarıyor! (LAWRENCE KRAUSS)

 
Lawrence Maxwell Krauss, Kanada asıllı ABD'li kuramsal fizikçi ve kozmolog. Fizik profesörü ve Arizona State Üniversitesi'nde Origins Project (Kökenler Projesi) müdürü. Gelelim yukarıdaki ifadeye. Heimlich manevrasını bilmeyenlere açıklayalım. Kişinin arkasından sarılarak gövdesi kavranır. Bir elinizin baş parmağınızın yardımı ile midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yumruk yaparak konur. Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır. Bu aşamdan hemen sonrasında kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır. Bu hareketi yabancı cisim çıkana kadar 6-7 kere tekrarlanır. Buna tıp litaratüründe heimlich manevrası denir. Konuya dönelim.

Bir insan’ın boğazına bir şey kaçtığında Kur’an  “dua et Allah yardım eder” diye bir iddiada bulunmamıştır. İnsanlık için değerli bir Fizik profesörünün din konusunda bu kadar bilgisiz olması son derece üzücü. Dinlerin böyle bir iddiası yoktur. Kur’an’da yatarak dua etme yoktur. Yaparak dua etme vardır. Hz. Muhammed bir çok savaşa çıkmıştır. Hiçbirinde ben dua edeyim karşı taraf kaybeder iddiasında bulunmamıştır. Hatta Uhud Savaşını peygamberimiz kaybetmiştir. İş o kadar ciddi bir boyuta vardı ki kaynaklar peygamberimizin neredeyse canından olacağını kaydediyor. İslam’da fiili dua dediğimiz eylemle beraber sözlü dua etme vardır. Ama asla fiili dua olan eylemi bırakamazsınız. Allah -haşa- insanların isteklerine koşturmaktan başka görevi olmayan bir uşak değildir. Ölüm anına gelince Allah’ım kurtar beni deyip kurtulacaksak o zaman insan nasıl ölecek? İslam’ın böyle bir iddiası yoktur. Bu din konusunda cahil olan Lawrence  Krauss ve türevlerinin iddiasıdır. Kur’ân’da Yakup peygamber oğullarına mısır’a girerken dikkat çekmemek için farklı kapılardan girmelerini tembihlemiştir. Dua edin Allah sizi görünmez yapar dememiştir. Neyse Kur’an’da Krauss’un  iddia ettiği gibi bir din yoktur. Bu ayet Krauss’a yeter :”Ve Biz, her bir insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık” (İSRA, 13) ve yine Allah Kur’an’da : “Ve insan başkasının değil, sadece kendi çabasının karşılığını görecektir” (NECM 39) diyor. Yani boğuluyorsanız  yaşamak için heimlich manevrasının size uygulanmasını istersiniz, dua edilmesini değil. Çünkü dua, Alaaddin’in sihirli lambası değil ve Allah da o lambadaki cin değil. Bu iddia şuna benziyor aslında : diyelim ki acıktınız. Size yemek mi getirmemi istersiniz yoksa açlığınızın geçmesi için size dua mı etmemi istersiniz? Bu iddia ne kadar saçmaysa Krauss’un iddiasıda o kadar saçma.

Ateistlerin çoğunluğunun felsefedeki bir argümanı temel aldıklarını görürsünüz. Saman Adamı dövmek  argümanı. Nedir Saman Adamı dövme argümanı? Karşı tarafın iddia etmediği bir iddiayı, iddia ediyormuş gibi gösterip o gösterilen şeyin saçmalığı üzerinden karşı tarafı çürütme iddiasıdır. Krauss ilk önce dinler hakkında bir iddia uydurdu -dinler boğulma anında (vb durumlarda) sözsel duayı emrediyormuş gibi- sonra da bakın bu çok saçma deyip demek ki dinler yanlış algısı oluşturmak istemesi  felsefedeki Saman Adamı Dövmek argümanına bir örnektir.
 
 

yukarı çık butonu