Arama Yap

  Ateistler, Teistlerden Bir Tanrı Fazla Mı İnkar Ediyorlar?

Dünyada samimi olan bir kısım ateist hariç geri kalanları dinlerle alay etmeyi meziyet sayıyor. Bu tür insanlar ne bilim bilir ne de din. Ateizmi ateist formlarından öğrenirler. Lise çağındaki gençlerimiz sorgulama çağında olduğu için bunların içi boş iddialarını bilim sanıp mantıklı bulmaları muhtemeldir. Ama bu söylemlerin ve soruların sadece sorulan kişiyle alay etmek için kurgulanmış mantıklarla dolu olduğunu görmeliler.
 
  • Ben bir Ateistim. Yaklaşık 2700 kadar Tanrıya inanmıyorum. Hristiyanlar ise 2699 tanrıya inanmıyorlar. Bu nedenle onlar da neredeyse benim kadar ateisttirler. (RİCKY GERVAİS)
 
Bu mantıksal kurgu ateistler arasında çok ünlüdür. “Türkiye’de Faaliyete Açılan Ateizm Derneği Kurucularına Eleştiriler” başlıklı yazımda bu mantığa değinmiştim. Orada da Ateizm Derneği kurucularından Ürün Desen: “Monoteistler  3999 tane Tanrıyı kabul etmiyorlar. Biz de 4000 tanesine yok diyoruz. Onlardan farkımız bir tane daha fazla olanını kabul etmemek.” gibi bir açıklama yapmıştı. Bu insanlar birbirlerinden öğrendikleri bilimsel şeyleri birbiriyle paylaşıp her yerde ifade etmelerini çok anlamlı buluyorum. Fakat birbirlerinden duydukları mantıksız söylemleri kopyalayıp insanlarla paylaşmalarına anlam veremiyorum.

Gelelim sorunun cevabına. Hristiyanlar ateist olamazlar. Çünkü Hristiyanlar teisttir. Teist, Tanrı'nın varlığını doğrulayıp insanlara din gönderdiğine inanan bir düşünce akımıdır ve bütün varlıkların yaratıcısı olan bir tanrının var olduğuna inanır. Ateist, Teist’in başına ‘A’ harfi getirilerek oluşturulmuştur. Normal’in zıttını ifade etmek için anormal ifadesini kullandığımız gibi. Bu birincisiydi. İkinci olarak da aradaki fark sadece “1” gibi küçücük bir rakam farkıymış gibi sunuluyor. Bu kurgu da şöyle bir hata mevcut: Aslında buradaki olay bir tane daha fazla Tanrıyı inkâr ediyoruz mantığı değil. Örnek vereyim. Ortada mucidi belli olmayan bir icat olsun. Bunun mucidini insanlar tartışıyor. Herkes birbirinden farklı 2699  mucit sayıyor. Ancak ateistler bu icadın mucidi kim? diye tartışmıyorlar. Bu icadın mucidi yok diyorlar. Burada sadece demagoji sanatını görüyoruz.
 
Şimdi bu mantığı açıkladıktan sonra birkaç konuya değinmek istiyorum. Bazı ateistler kalkıp Ricky Gervais şaka yapıyor bu açıklama gereksiz diyebilir. Çünkü Ricky Gervais bir komedyendir de aynı zamanda. Kendisi güldürme konusunda da oldukça iyi. Fakat Ricky Gervais sürekli dinlerle alay ettiği için yukarıdaki felsefeyi "şaka yapmak" olarak kabul edemeyiz. Ayrıca yukarıdaki felsefi mantığı dünyada ilk olarak o söyleseydi bunun şaka olduğunu kabul edebilirdik. Ancak yukarıda Ateizm Derneği kurucularından Ürün Desen dahi bir çok ateist bu mantığı şaka olarak değil mantıklı buldukları için paylaşıyorlar. Ricky Gervais komedyen olabilir ama bu söylediği şeylerin ciddiye alınmamasını gerektirmez. Ricky Gervais birine şaka yapıp küfrederse “aaa şaka yaptı boşver” mi diyeceğiz? Mesleği komedyenlik olan biri fikirlerini esprilere giydirerek verir. Adamın yöntemi bu zaten. Ricky Gervais önüne milyonlarca insanın kutsal kabul ettiği incil’i ya da eski ahit’i alıp onlarla alay ediyor  ve insanların kutsal saydığı kitapları mizah malzemesi olarak kullanıyor, Tanrıyla alay ediyor. Bu yaptığı şey başkalarının kutsalına karşı derin bir saygısızlık değil mi? Tanrıyla alay etmesi ile ilgili bir problemim yok zaten. Tanrı kendisi ile ilgili saygısızlığın hesabını kendisi görür. Kimsenin kendisini savunmasına ihtiyacı yoktur. Burada benim problemim inançlı insanların kutsallarıyla dalga geçilmesi. Bu yaptığı komedyenlik değil terbiyesizliktir. Ricky Gervais insanların karşısına çıkıp bakın İncil’in şu kısımları mantık dışı, şuralarda şunlar yazıyor deyip düzgün bir üslupla eleştirilerini yapsa daha güzel bir davranış sergilemiş olmaz mıydı? Aynı şekilde bir teist de bir ateist’in değer yargılarını mizah malzemesi yapmamalıdır.
 

yukarı çık butonu