Arama Yap

  Allah Bir Zamanlar İsrailoğullarını Maymun'a Mı Dönüştürdü ?

Konu sürekli Allah'ın yasaklarını çiğneyen israiloğulları hakkındadır. Bazı islam bilginleri, Bakara suresi 65. ayetine bakarak Allah'ın geçmişte bir takım yahudileri fiziksel olarak maymun'a  çevirdiğini düşünmüşler. Tabi tahmin ettiğiniz gibi bu yüzden farklı mealler ortaya çıktı. Çünkü ayette geçen cümle birebir olarak " Aşağılık maymunlara dönün" şeklindedir. Seyyid Kutup Fizilal-il Kuran adlı tefsirinde ayeti şöyle meallendirir
 

İçinizden Cumartesi yasağını çiğneyenleri bilmiş olmaktasınız. Onlara "Aşağılık maymunlara dönün" dedik (BAKARA,65)

Çoğu islam müfessiri(Kur'an'ı Tefsir eden kişi) Seyyid Kutup ile aynı görüştedir. Ancak Muhammed Esed ve Mustafa İslamoğlu bu görüşte değildir. Mustafa İslamoğlu tefsirinde hayvanlar arasında aşağılık ya da yukarılık gibi bir mertebenin olmadığını ve bu yüzden ayetin bu şekilde çevirmenin uygun olmayacağını ifade ediyor. İslamoğlunun çevirisine bakalım:
 

Nitekim, içinizden Yasak Günü'nde (Cumartesi yasağı) haddi aşan kimseleri siz de biliyorsunuz. Onlara , Maymunlardan beter olun! demiştik. (BAKARA,65)

Bu ayeti doğru olarak anlamak için hemen devamındaki ayeti de vermek isabetli olur diye düşünüyorum. Çünkü devamındaki ayet ile bir bütün oluşturduğu kanaatindeyim.
 

Ve onları, hem ilk kuşaklar hem de sonraki nesiller için bir ibret vesikası, (taklitten) sakınanlar içinde uyarıcı bir örnek kıldık. (HAYAT KİTABI KUR'AN MEALİ- BAKARA,66)

Mücahit bu ayetleri yorumlarken israiloğulları'nın maymunlaşan "bedenleri" değil "ahlaklarıydı" der. Çünkü düşmanlarını tıpkı maymunlar gibi taklit eder hale gelmişlerdi. Düşmanları olan firavunun tanrısı olan ineği yapıp sonra ona taptılar. Mücahit'in bu görüşünü İslamoğlu'nun meali teyit eder. Çünkü Bakara 66. ayette "...taklitten sakınanlar içinde uyarıcı bir örnek kıldık " ifadesi yer alır. Aslında "aşağılık maymun olun" ibaresinin maymunların taklitçi özelliğine vurgu oluşturduğunu düşünmemiz ayetleri daha mantıklı okumamızı sağlayacaktır. Aksi halde bazı islam bilginleri gibi israiloğullarının bedensel olarak aniden maymuna dönüştüklerine inanmak tamamen mantık dışı bir efsaneye kapılmak olacaktır. Allah'ın bir gruba kızıp alın size deyip maymuna çevireceğine inanmak bir akıl hezeyanı değil midir? Allah, onu sinirlendirebileceğimiz kadar  zayıf bir varlık mı ki? Asla. Allah'ın şanı yücelerin de yücesidir. Değil insan gibi küçük bir varlık Allah'ın yarattığı hiçbir varlığın Allah'ı sinirlendirebilmesi söz konusu bile değildir. Sinir bir zaaf ve zayıflıktır. Allah hiç bir zaaf ve zayıflığın olmadığı tek varlıktır. Bu yamuk anlayış değişmeden bu ayetler anlaşılamaz. Allah'ı kızdırabilecek kadar kendini yukarda gören bir müslüman varsa ya da Allah'ı, sinir krizi geçirip birilerini maymun'a çevirecek kadar  ileri giden basit ve zayıf biri olarak gören varsa bu, o insanın Allah'ın şanını, sabrını, hikmetini,bilgeliğini yani varlığını yeterince takdir edip anlayamadığının en büyük göstergesidir. Tanrısını (yarı insan olan) oğlu persius'a muhtaç zeus kadar zayıf gören Allah'a inanmıyordur. İnandığına Allah diyordur.

yukarı çık butonu