Wamp Server Simgesi'nin Yeşile Dönüşmeme Sorunu

          Merhaba arkadaşlar wamp server kurdunuz ve windows görev çubuğundaki simgesi turuncu ışıkta takılıp kalıyor ve yeşile dönüşmüyorsa wamp server çalışmıyor demektir. Bu sorunun sebebi muhtemelen wamp server ile başka bir program'ın aynı portu dinlemesidir. Wamp server'ın kullandığı portu Microsoft Sql Server 2008, Teamviewer vb.. programlar da kullanır.
Sorunun ilk çözümü Microsoft Sql Server 2008, Teamviewer vb.. programlar'ın çalışmasını durdurup wamp server'a gelerek bütün servisleri yeniden başlat sekmesine tıklamanızdır. Bunu da şöyle yapacaksınız ctrl+alt+delete ile görev yöneticisini başlatın oradan hizmetler kısmında Sql server 2008, Teamviewer gibi programlara sağ tıklayıp hizmeti durdur sekmesine tıklayın. Sql server kullanıyorsanız sadece SQL Server Reporting Services(MSSQLSERVER) yazan bölümü sonlandırmanız yeterli olacak.
Sorunun- diğer çözümü wamp server'a bir kez tıklayın gelen ekranda Apache yazan modülün üzerine gelin hemen yanında açılır menü belirecek oradan httpd.conf sekmesine tıklayın. Not defteri apache ayarlarının olduğu kodları getirecek. Açılan sayfada ctrl+f tuşlarına basarak  #Listen 12.34.56.78:80 satırını bulun bu satır ve altındaki iki satır şöyle gözüküyor:
#Listen 12.34.56.78:80
Listen 0.0.0.0:80
Listen [::0]:80
gördüğünüz gibi 80 portunu dinliyor siz kafanıza göre bir port numarası verin ben 8080 veriyorum
#Listen 12.34.56.78:8080
Listen 0.0.0.0:8080
Listen [::0]:8080
bu üç satırda da düzeltmenizi yapıp sayfayı kaydedin. Hemen ardından wamp server simgesine tıklayıp bütün servisleri yeniden başlat sekmesine tıklayın sorun çözülmüş olacak. Şimdi artık wamp server simgesi yeşil yanıyor ve çalışıyor fakat localhost bölümüne eskisi gibi ulaşamazsınız artık. Adres çubuğunda localhost'a ulaşmak için http://localhost:8080 yazmanız gerekecek hayırlı çalışmalar.

 


İyi İnsan; aklından kötülük geçirmeyen, saf insan değildir. İyi İnsan; her şeyin farkında olup, iyiliği tercih edendir.

En Son Yapılan Yorumlar