yukarı çık butonu
İnançlarda Otomatik Tekrarlar

Kur’anın aydınlığı onu anlayan  bir akla ve kalbe düşer. Düşünsenize bir  “ Ben anlamıyorum, ama yaşıyorum ” demek nasıl bir garabettir? Sahabei  kiram on ayet alır onu iyice anlari özümser ve yaşarlar sonra bir on ayet daha alırlarmış. Biz birbirimize sahabenin Kur’an karşısındaki bu ciddi duruşunu anlatacağımıza falancanın kur’anı bir gecede kaç kez hatmettiği türünden  asılsız fasılsız menkıbeleri anlatıyoruz. Dolayısıyla kuran tasavvurumuzla da anlamaya ve yaşamaya odaklı bir tasavvur olmaktan daha çok otomatik tekrara dayalı bir tasavvur olup çıkıyor. (Mustafa İslamoğlu)

            Hz.Muhammed’in getirdiği islam yaşanılan, canlı bir   hareketti. O canlılık hayatın her alanını inşa ediyordu. Eğitimi, siyaseti, savaşı, erdemleri, bilimi, gelenekleri, kanunları vs.. sosyal hayatın tümüne etki ediyordu. Sonraları islamın etki alanını kısıtladılar. İslamın bütünlüğünü  parçalayıp işimize gelen bölümleri elimizde tuttuk. Tuttuk ama bütününden ayrıldığında işlevini yitiren  her şey  gibi dinimizin de işlevselliğini bozduk. Peygamber Cuma namazı sırasında çoğu zaman siyaset konuşur, varsa insanların problemlerini dinleyip çözerdi. Yani tek taraflı bir iletişim olarak görmezdi  Zamanla islamı eğitimden,siyasetten,ordudan, erdemlerden, sosyal hayattan , düğünlerden, eğlencelerden,ticaretten ayırdılar. Taki Geriye yalnızca içeriği boşaltılmış ibadetler kalıncaya dek. Cuma namazının anlamından geriye kalan sadece formalite icabı kılınan 2 rekat farz namazı kaldı. Allah’ın öğle namazının diğer 2 rekatını neden kaldırdığını unuttuk. İslam sadece kuran’ı anlamadan sürekli tekrar etmekten, oruç tutmaktan,hac  ve namaz kılmaktan ibaret kaldı. Fakir’in fakir kalıp zenginin sürekli daha zengin olmasını önleyen zekat’ı bile terkettik. Sonra tuhaf, cansız,çıplak bir inanç kaldı. Bin tane salavat getirirsek günahlar af olur, kuranın falanca suresini 40 kez okursak bir mucize görür, Cuma günü filanca saate şu duayı edersen Allah kesin kabul eder vb.. söylemler ve inançlar islamdan boşaltılan koltuğa oturtuldu.
 

18 Yorum

Dogruyuarayan   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 03:05:40
Merhaba fehmi bey. Öncelikle imam hatip okudum.5 vakit namaz kiliyordum gunahtan elimden geldigi kadar uzak durmaya calisiyordum düne kadar. Ancak gençligimden herhalde 22 yasindayim henuz kafama sorular takilmaya basladi.diger muslumanlardan farkli dusunuyordum.öncedende çok sorgulardim herseyi.Ama hep hikayelere kandim.yada kanmak istedim.insanlarin seytan senle ugrasiyor laflari benim arastirma yapip gercekleeri gormeme engel oluyordu.Ve Dün kafayi yemek uzereydim. Dusunmekten deliricektim.hatta sigara icmeyen biri olarak dun sinirden 1 tanede sigara yaktim ve en sonunda deist olmaya karar verdim.Ama yalvar yakar tanriya dua ettim nolur dogru yol neyse goster bi isaret ver o yol uzerinde gençligimide harcarim benim yasimda az insan vardir 5 vakit namaz kilan.Çok sukur tip olarakta yakisikliyim diyebilirim.Kiz ortamlarini alkolu birakip rabbe kullugu secicek kadar dirayetli bi insandim ama kafamdaki kuskular yiyip bitiricekti beni.Allah in isareti olarak algiliyorum sizin sitenizi.Yada Allah bana beni unutmadigini gosterdi
"Gözüm uzerinde kulum :) " demesiydi belkide. Resmen içimdeki dunyamda hep neden boyle diye cevabini aradigim sorularin yanitlarini sizde buldum.Allah binkere razi olsun.ufak tefek sorular kaldi izninizle sorayim
Yasadigi kesin olarak bilinen dinazorlar Kuranda neden gecmiyor?
Kuran degismis olamazmi? Yada oynanmis. Lutfen bana " onu indiren biziz koruyacakta ancak bizleriz " ayetini ornek sunmayin
Haşa onu bende degistirsem insanlari inandirmak için içine boyle bi uydurma ayet yazarim :)
Ve anneden daha sevkatli olan bi Allah gunahsiz bile olsa cok iyi bile olsa sirf inanmadi veya musluman olmadi diye bir kulunu nasil cayir cayir yakicak kadar zalim olabilir? Lutfen yanlis anlasilmiyim kafami çok tirmaladigi icin ve sizin bakis aciniza yorumunuza cok guvendigim icin bu sorulari yonelttim. Simdiden cok tesekkurler.

Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 09:09:24
Sayın doğruyuarayan sorularınızın cevabı bende var. İlk olarak dinazorlar neden Kuranda geçmiyora cevap vereyim. Evrim yazımı okuduysanız Kur'anın evrim ile yaratılış teorisini desteklediğini artık biliyorsunuzdur. Dinozorun kuranda geçmesini isteyen ateistler ancak mantık hatası yapıyorlar. Ateistler Kuranın Allahtan geldiğine kesin kanıt istiyorlar. Oysa ki Allah Kuranı bütününe bakarak ya kabul etmemizi ya da reddetmemizi istiyor. Yani seçim yapmamızı. Eğer Kuranda dinozor geçseydi Allah irademize müdahale etmiş olurdu. Yani ortada seçim kalmazdı herkes kabul ederdi kuranı. İkinci sebebi ise Muhammed peygamber döneminde dinozorlar bilinmiyordu. Dinozorlar asırlar sonra keşfedildi. Allah o insanlara haksızlık etmiş olmaz mıydı? Çünkü onlar için yine kesin kanıt olmayacaktı dinozorlar henüz keşfedilmediği için. Ayrıca niye dinozor yok derseniz ben de size niye cep telefonu yok niye uçak yok, niye bilgisayar yok derim. Kuran gelecekten haber veren fal kitabı değildir. Kuran hayatımızı erdemli yapacak temel fikirleri bize sunar. Mesela ekonomik bir sistem kuranda yoktur. Ancak kuran paranın zenginler arasında dolaşmamasını ve zekat ile sadaka vermemizi yoksulu korumamızı ister. Bize ekonomide ahlakı öğretir gerisini bize bırakır. Liberal mı olur ekonomi yoksa devletçi mi bize bırakılmış. Mesela kuranda bir yönetim biçimi yok. Cumhuriyeti biz bulduk. İleride cumhuriyetten daha kaliteli bir sistem bulacağız. Ancak kuran bu noktada da bize temel ilkeyi öğretir ve der ki şura sistemi olsun. Ne demek bu: Muhakkak yönetim bir kişinin dilinde olmasın şura dediğimiz danışma meclisi muhakkak olsun der.

Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 09:27:17
Kuran degismis olamaz mi? demişsiniz. Ben bu konuda baya düşündüm. İncil ve Tevratı okudum. Kuranın değişmediğini 4 farklı şekilde anlıyoruz. İlki 19 sistemi denilen bir matematik sistem var ve ayetler bu sisteme uyuyor. Yani Allah matematik sistemle korumuş olduğu anlaşılıyor. Bu sisteme sadece 2 ayet uymuyor. O ayetlere baktığımda ise incil ve tevrattaki gibi insan izi görmüyorum. İnsanın yazdığı metin hemen kendini belli ediyor.İkinci kanıtımız ise incil ve tevratı okumuşsan bunu kesinlikle insan yazmış diyorsunuz. Belli yani. İnsanların yazdıkları kendini hissettiriyor. Kuran ise insanların edebi yazılarından çok farklı bir edebi sanatla yazılmış. Araplar Kuranı değiştirse bunu anlardık.Üçüncü kanıtım ise eğer kuran değişse içinde çelişkiler olurdu ve anlamsız bir metne dönüşürdü ayetler. Ama 13 yıldır kuran ile ilgileniyorum tek bir çelişki ve anlamsızlık görmedim. Anlamsızlık Arapçasında yok. Türkçe meallerde var. Mealleri okuyanlar aha kuran ne dediği anlaşılmıyor diyor. Hiçbir meal kuran değildir bunu anlamıyor Türkiyedeki insanlar. Meali kuran sanıyorlar. Bu sitemde, yıllardır yanlış Türkçe çevirileri de verip orjinal metinlerde böyle geçmediğini anlatmaya çalışıyorum.Dördüncü kanıtım ise karbon testi ile Muhammed peygamber ile Ebubekir dönemi arasında olan yıllara ait bir kuran ingilterede mevcut. Bununla ilgili youtube da araştırma yapabilirsin. Hatta ingiltere taratıp internete bile bıraktı o kuranı. Yani Muhammed döneminde kuran yazıldı zaten. Eğer yazılmasaydı dediğiniz gibi kuran değişmiş olurdu. Fakat bununla ilgili bir yazım var kuran ne zaman yazıldı diye onu okursanız Hud 1'de Kurandan kitap olduğunu bahseder. Düşün daha ayetler iniyor ama Allah kuran için birçok ayette kitap diye bahsediyor. Demekki Muhammed peygamber onu kitap haline getirdi. Bu sebeplerden dolayı kuranın değiştirildiğine dair elimizde güçlü bir kanıt yok. Uyduruk hadisler kuranın değiştirildiğini iddia ediyor ki amaç insanları kurandan koparıp hikayelere çekmek

Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 09:53:22

Ve anneden daha sevkatli olan bi Allah gunahsiz bile olsa cok iyi bile olsa sirf inanmadi veya musluman olmadi diye bir kulunu nasil cayir cayir yakicak kadar zalim olabilir? demişsiniz.  Kuran Müslüman olmayanı cehenneme atacağını müslümanların hepsini ise cennete atacağını tek bir ayetinde söylemez. Hatta kendini cennetlik gören müslümanları eleştirir ve nisa 123te şöyle der Allah:
Değil, sizin kuruntularınız da, geçmiş vahiy mensuplarının kuruntuları da belirleyici değil: Kötülük işleyen herkes cezalandırılacaktır. Allah'tan başka dost ve yardımcı da bulamayacaktır. (Nisa 123)


Görüyor musunuz? Allah kendini cennetlik gören müslümanlara bu sizin kuruntunuz diyor. Haklısınız demiyor. Bakın kötülük işleyen cezalandırılacak diyor. Sırf inanmadı diye Allah iyi birini cehenennemde yakacağını kim söyledi? Siz Kuran ve Allah söyledi sanıyorsunuz çünkü sünnilik dinine mensup insanlar böyle olduğunu söylüyor . Ateistler de onların söylemlerini Allah söylemiş gibi algı oluşturuyorlar. Halbuki Allah kim zerre kadar iyilik yaparsa karşılığını vereceğim diyor kuranda. Şu ayete bak:
Ama iman eden ve o imanla ıslah edici iyi işler yapanlara gelince içlerinden ırmaklar akan hasbahçelere koyacağız (nisa 122)
Allah bu ayette iman etmenin, müslüman olmanın yeterli olmadığını iyi işler yapanın cenneti hak edeceğini söylüyor.. Bakara 113,114,115 baktığınızda Allah şöyle der: Onların hepsi bir değil (Önceki vahyin takipçileri) onlar içinde de hayırda birbiri ile yarışanlar var. Onlar aktif iyidir. Onların yaptığı hiç bir iyilik zayi olmayacaktır. Çünkü Allah sorumlu davrananları iyi bilir. Gördüğünüz gibi Allah Hristiyan ve Yahudileri bile cehenneme atacam demiyor. İyiliklerini zayi etmeyeceğim diyor. Kuran insnalar iyi olsun diye gelmişken Allah iyi olan birini neden ceheneneme atsın? Zaten o adam kuranın hedefine ulaşmış demektirAdmin   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 10:02:11
Ayrıca iki noktaya deyineyim. Allah'ın cehenenem dediği yerin ateş kazanı olduğunu ve fırına atar gibi insanların atılacağını düşünmüyorum. Bazı ayetlerde cehenenemden bahsederken zakkum ağacından bahseder. Ağaç ateşin içinde nasıl olur? Ayrıca bazı ayetlerde insanların cehennem denilen yerde kavurucu bir pişmanlığa sürükleneceği söyleniyor. Yani Cehennem bildiğimiz anlamda yanma değil kanımca. Bir mahrumiyet bölgesi. Çünkü Allah kuranda cehennemliklerle cennetliklerin konuştuğunu söylüyor. Konuşma kesitleri veriyor. Demek ki hepimiz aynı yere gidiyoruz.Cehennemlikler bazı şeylerden mahrum olacak cennetliklere ise ekstra birşeyler verilecek. Olay bu. Orada konuştuğumuza göre komşu olduğumuz açık. Allah'ın merhameti demişsin. Duygular evrim sürecinde yaratıldı. Allah yarattığı şey olamaz. Bu yüzden duygular Allahı tanımlamaz. Allah yarattığı şeylere sahip değildir, üstündedir. Neyse bu felsefeye giriyo biraz. Aklınız karışmasın :) Fakat şöyle düşünün Allahın karşısında kuran reddedildiyse bir gerekçesi olmalı. Bence insnalara şu soruyu sorabilir : Kuranı araştırdın ve anlamsız geldiği için mi redddettin yoksa hiç araştırmadan kulaktan dolma bilgilerle mi reddettin? reddetme sebebin neydi? Fıkıh kitapları, hadisler, icmalar, tefsirler vs. binlerce kitap islamın değil Sünnilik dininin kaynaklarıdır. İslamın tek kaynağı kurandır. Kuranı anlamak için iki şeye ihtiyacımız var ilki yine kuranın diğer ayetlerine. Çünkü kuran kuran ile tefsir edilir. İkinci ihtiyacımız ise bilimdir. Kuranın anlamadığımız bazı kısımlarını ise bilimin ışığında açıklayacağız.

Dogruyuarayan   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 14:02:48
Öncelikle soru atlamadan en ince noktasına kadar sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Müsadenizle birkaç sorum daha var .Belki bir insanın ahiretini kurtarmış oluyorsunuz.Öncelikle cehennem için ayetlere bakıyorum hep ateş yakıcı bir azap diyor. örneğin:
Kâfirler için hazırlanmış olan ateşten sakının. (AL-İ İMRAN/131) Hem ateş diyor hemde kötü -iyi insan kavgamı yok genelde.Zalim, Kafir , sapmışlar yani hristiyanlar ve yahudiler için can yakıcı bir azaptan bahsediyor.Bunu nasıl yorumlarsınız?
Ve kafama takılan başka bir konudaki ayet şu şekilde:
144. Eğer o, Allah’ı tespih edip yüceltenlerden olmasaydı, mutlaka insanların diriltileceği güne kadar balığın karnında kalırdı.
saffaf suresi . Burda yunus peygamber hakkında Allah a inanmasa kıyamete kadar balığın karnında kalması ne derece ALLAH a yakışır bir hareket?

Dogruyuarayan   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 14:05:03
Bize sözde dini sevdirmek isteyen hocalara veya imam hatipteki öğretmenlerime bu soruları sorunca '' fazla kurcalama dinden çıkarsın'' cevaplarını aldığımız için bir türlü soramadık bu tür soruları.Ki tanrı bize kitabında ''düşünmezmisiniz? anlamazmısınız? diye sürekli düşünmeye teşfik ederken :)

Dogruyuarayan   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 14:25:08
Birde dinazorlar hakkındaki kanınız pek tatmin edici değil :) diyorsunuzki çok net bir delil olurdu. Ama RABB KURAN dada 1400 sene önce bilinemicek ,o teknolojiye sahip olunmadığı zamanlarda inanılmaz kesin kanıtlar sunmuştur.Dinazorlarıda yazsaydı insanların iman etmeleri hususunda yardımcı olmıcakmıydı?bu daha iyi olmıcakmıydı?

Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 14:59:49
"fazla kurcalama dinden çıkarsın'' sünnilik dini için doğrudur İslama aykırıdır. Allah sürekli ders almanız için ayetlerimizi gönderiyoruz diyor.
"Belki bir insanın ahiretini kurtarmış oluyorsunuz" demişsiniz. Bu çok da mantıklı bulduğum bir düşünce değil. Ahiret nasıl kurtarılır? Ahireti kurtarmak için mi bu dünyadayız? Hayır. Ben ve siz yani bizim derdimiz şu: gerçekten de kuranı Allah mı gönderdi? Tek derdimiz gerçek. Kuranın mesajı da şu: dünyada insan olun. Sorumlulukarınızın bilincinde olun. Hepsi bu.
Öncelikle cehennem için ayetlere bakıyorum hep ateş yakıcı bir azap diyor. örneğin: Kâfirler için hazırlanmış olan ateşten sakının. (AL-İ İMRAN/131) demişsiniz. Doğruyuarayan bunun aksini söyleyen ayetlerde var. Ben size dedim ya kuranı kuran ile tefsir etmeliyiz. Bir konudaki tüm ayetler toplanır ve genele bakılıp bir sonuç çıkarılır. Kuranda parçacı yaklaşım yanlıştır.
"Hem ateş diyor hemde kötü -iyi insan kavgamı yok genelde" demişsiniz. Dediğim gibi her seferinde kullanmasına gerek yok. Kuranda ayetler birbiri ile tefsir edilir. Tefsir edilirken de tek kurala dikkat edilir: Samimiyete. Allah ne murad ediyoru gözardı etmemeliyiz. Ben kuranın geneline baktığımda ki örnek verdim size cennetliklerle cehennemlikller sohbet ediyor. Biri yanıyorken nasıl sohbet eder? Kuranda bahsedilen ateşi somut olarak almayan kuran alimleri de mevcut. Ben de onlara katılıyorum. Ha siz somut olarak algılıyorsanız buda sizin bakış açınız. Siz yanlışsınız ben haklı demiyorum. Ancak bakışaçılarımız farklı kim haklı görücez öldükten sonra.:)

Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 15:07:45
"Zalim, Kafir , sapmışlar yani hristiyanlar ve yahudiler için can yakıcı bir azaptan bahsediyor.Bunu nasıl yorumlarsınız?" demişsiniz. Hristiyan yahudiler, kafirler için değil kötüler için bir azaptan bahsediyor. Kafir bugün yanlış anlamda kullanılan bir terim. Kafir küfr kökünden gelir. Arapçada ve anlamı suyun üstünü kapatn kir demek. Hani havuzlarda olurya. Sonbaharda yapraklarla falan üst kısmı kirlenir ama altı berraktır. İşte o suyu örten şeye denir. Allah kuranın genelinde zalim yani kötüler için azap vaat eder. Birçok ayette onlara zulmeden ben değildim kendi kendilerine zulmettiler der. Yani bir insanın yaptığı kötülük ancak kendi boynuna zincir olur. Allah millete azap etmekten zevk alan bir sadist değildir. Kuranda birçok yerde ısrarla kötülük yapmaları yüzünden bela yağdıracağız diyor. Burada önemli olan şey bir insanın zulüm yapması da değil azabı hak etmesinin sebebi zulmünde ısrar etmesi. Mesela bir insan cinayet işlemiş ve pişman olmuşsa Allah bu insana azap vaat etmiyor. Allah ailesi ile anlaşırsan onlar affederse sorun yok diyor. Ama bir insan ısrarla cinayet işlerse ve bundan da pişman değilse kalbindeki ısrarla sürdürdüğü kötülük yüzünden azaba uğrayacaktır. Adil olan da budur. Allah zalimleri affetmesi kötülük yaptıkları kişilere haksızlık olur.

Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 15:38:09
"144. Eğer o, Allah’ı tespih edip yüceltenlerden olmasaydı, mutlaka insanların diriltileceği güne kadar balığın karnında kalırdı. saffaf suresi . Burda yunus peygamber hakkında Allah a inanmasa kıyamete kadar balığın karnında kalması ne derece ALLAH a yakışır bir hareket?" demişsiniz. Yine ayeti bağlamlarından koparmışsınız. Mantıklı düşünün sizi bir balık yuttu. Allahı yüceltmekle mi meşgul olurdunuz? Yoksa kurtulmaya çalışmakla mı? Burada kast edilen duyduğu pişmanlıktır. Çünkü kuranın başka yerlerinde yunusun pişmanlığından bahseder. Halkını iyiliğe çağırmaktan yorulup kaçmış ve gemidekiler onu denize atmış. Duyduğu pişmanlık Allahın yardıma koşmasına sebep olmuş. Allah yardım etmeyebilirdi. O gemiye binmesi Allahın suçu değildi. O insanların yunusu gemiden atması da Allahın suçu değildi. Yunus Allaha inanıyordu. Zaten peygamber. Ne demek Allaha inanmadığı için balığın karnında bırakılması. O balığın karnına girmesi Allahın suçu değildi ki Allaha yakışmayan bir hareket olsun. Yunusun Allaha inanmadığı için balığın karnında kalacağını hangi ayet söylüyor. Ayrıca o bir peygamber değil mi? nasıl Allaha inanmaz? Bu mantık geçersiz olduğu için sorunuzun cevabı aslında yine kendi sorunuzda saklı

Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 15:54:24
"Dinazorlarıda yazsaydı insanların iman etmeleri hususunda yardımcı olmıcakmıydı?" demişsiniz. Bir Allah eğer herkesin kesin iman etmesini isteseydi. Gökten melek falan indirir hiç kitaba falan gerek kalmazdı. Bu allahın metodu değil. Allah imanı seçmemizi istiyor. Kuranı yeterli bir kanıt olarak görüyor. Ben bu sorunuzu daha önce ateistlerden dinledim. Hiçbir mantığı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Kuranda var olan üzerinden gitmeliyiz. Kuranda neden bu yok neden şu yok bana mantıklı bir söylem olarak gelmiyor. Ben kalkıp bilgisayar neden yok dersem nasıl olur? Allah bana göre kuranı gönderirken inanmama kapısını da kapatmamaya çalışmış. Bir insan inkarı da seçebilmeli. Dinozorlar inkarı yok edecek hale getirebilirdi. Gerçi yine ona kılıf bulunurdu. Yunanlılardan Muhammed öğrendi diye. Bu soruların mantığında bence şunu anlamamak var: Allah insanların seçmesini istiyor. Bu yüzden kuran inananlar içinde inanmayanlar içinde bünyesinde söylemler barındırıyor. Ben böyle düşünüyorum

Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 16:03:56
Ayrıca kesin kanıt diyorsunuz. Kuran Süleyman kıssasında karıncaların liderinin dişi olduğunu söylüyor, bu yeni keşfedilen bir şey, kraliçe arıdan bahsediyor. O dönem kimse bilmiyordu. Bu yeni keşfedildi. Big bang olayından bahsediyor. Bunlar yeterli olmuyor ve dinozor neden yok diye soruluyor. Bu bence samimi bir istek değil. Çünkü Muhammed ve o günün dünyasının bilemeyeceği şeyler zaten var kuranda. Bunlara bakarsanız zaten kesin deliller var. Ben dinozor niye yok sorusunu iyi niyetli bulmuyorum doğrusu

Dogruyuarayan   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 16:33:24
(4/NİSÂ-56: Ayetlerimize küfredenleri şüphesiz ateşe sokacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onları başka derilerle değiştireceğiz. Gerçekten, Tanrı güçlü ve üstün olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.) ateş yorumunuz için merakla bekliyorum :)
Ayrıca ALLAH dinazorları hadi geçelim 2 denizin birleştğini ama karışmadığınıda söylüyor kitabında fehmi hocam .Buda fazlasıyla açık bir delil değil mi ? sakın sorularım yalnış anlaşılmasın.Samimi söylüyorum sadece kafamda zerre soru işarete kalmaması için uğraşıyorum.Ahiretimi kurtarmak mevzusunuda biraz mecazi anlamda söyledim söylediğiniz bilgilerin ışık olduğu husununda .Şimdiden tekrar teşekkür ederim cevaplar için.

Dogruyuarayan   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 16:35:18
Dinazor sorusu bana ait bir soru değildi ateist bir arkadaşıma ait bir soruydu ve cevap veremediğim için size yöneltmiştim.

Dogruyuarayan   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 16:44:27
Yunus peygamber sorusunu yanlış yazmışım kusura bakmayın.ALLAH ı yüceltmemesi karşılığında tesbih etmemesi karşılığında balığın karnında kalıcak olmasını sormak istemiştim

Dogruyuarayan   Diyor ki:
01 Ekim 2018 , 17:03:54
VE son sonnnn :)) fazla meşgul ettim sizi hakkınızı helal edin. Kafamdaki son soru fehmi hocam .
Hz. Yusuf, şarapçı ya zindandan çıkarken, ‘Sultana benim durumumu arzet. Suçsuz yere zindanda olduğumu söyle” diye tembihledi.
Şeytan şarapçıya, Yusuf’u ve söylediklerini unutturdu.
Hz. Yusuf, Allah’tan değil, kuldan yardım istemişti. Bu da ilâhî cezanın gelmesine sebep oldu. Yedi sene zindanda kaldı.
Kuran dada yazıyor bu.
Şimdi bende başıma bi iş geldiğinde atıyorum evime hırsız girdiğinde oturup ALLAH a mı dua edeyim yoksa polisimi arayım ? Yada ayağım koptuğunda oturup ALLAH a beni kurtar diye duamı edeyim yoksa hastaneyemi gidiyim.
Yada kendi hayatımdan örnek vericem.Bir ara futbol oynuyordum birkaç takım izlemeye geliyordu beni onun için işimi bırakıp tamamen futbola yöneldim.hem liseyide yeni bitirmiştim seneye ilahiyata gitme planım vardı.Belkide hayatımın hatasını yaptım TAnıdık bi abi vardı kaçak sigara tütün vs satıyordu.Bende ona kaçak sigara satmanın hapis cezası olduğunu bilmeden dedimki abi istiyosan bakarım tezgaha antremanlarım maçlarım olmadı zamanlarda.Tamam dedi paradada anlaştık 1 2 kere polis yakaladı beni gittim tutanak tuttular mahkeme günü verildi falan ama bilmiyordum hapis cezası olcagını para diye söyledi bu yalancı abi dediğim insan.mahkemem var 2 ay sonra büyük ihtimal giricem içeri çünkü cezası 3 sene 6 ay. en az 3 te 1 i yatılıyor.adamda beni tehdit ediyor mahkemede söylersen benim değil diye kötü olur filan abi dediğim tırrekte doğulu biraz sakat bi tip yani.ALLAH a birsürü dua ettim yardım etsin hapisten bu beladan kurtarsın diye .tanıdık bir emniyet amiri abimde var gidip ona söylesem böyle böyle tehdit ediyolar diye yardım istesem buda ALLAH ı bırakıp başkasından yardım isteme konusunamı giriyor.Son sorumda bu