Arama Yap

  Hz. Muhammed Diğer Peygamberlerden Üstün müydü ?

Peygamberimizin diğer peygamberlerden üstün olduğuna dair elimizde bir dayanak olmadığı gibi Kur'an şöyle demektedir. " Rasul Rabbinden kendine indirilene önce kendisi iman etti, sonra da mü’minler. Hepsi Allah’a, meleklerine, mesajlarına ve elçilerine inandılar: “O’nun elçilerinden hiçbiri arasında  ayrım yapmayız. İşittik ve itaat ettik; bağışlamanı dileriz ey Rabbimiz: zira varış sanadır!” dediler" (HAYAT KİTABI KUR’AN MEALİ -BAKARA 285) 

De ki: "Allah'a, bize indirilene,7 7 İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve onun neslinden gelenlere indirilene,- Rablerinden Musa'ya, İsa'ya ve (diğer) tüm peygamberlere bahşedilene inanırız; onlar arasından hiç birini ayırt etmeyiz,- ve biz yalnız O'na teslim oluruz. (ALİ İMRAN 84)

Ayetler açıkça bizden elçilerini yani peygamberleri arasında fark gözetmemeye çağırırken bugünün Müslümanları peygamberimizi diğer peygamberlerden üstünmüş gibi kabul etmelerini sadece zan ve kuruntuların peşine takılmak olarak görüyorum. Peygamberleri birbiriyle kıyaslayıp kendininkini ulu ilan etme mantığı birçok din mensubunda var. Fakat bu bir müslümanda olmaması gereken bir tavır. Çünkü bu bir kabiliyetçilik, ırkçılık yani taassupçuluktur. Bir hastalıktır. Benden olan en iyidir, benim partim en iyidir, benim ırkım en iyidir, benim ailem en iyisidir vb… ben ve benden olan en iyidir mantığıdır bu. Ne hikmetse insanların çoğu liderini ululamayı bir meziyet olarak görüyor.

Peygamberleri ululama yarışına sokmaktansa onların ulu olan özelliklerini alıp rehber edinmemiz en güzeli olacaktır. Kuran birbirinden farklı güzel özelliklere sahip olan peygamberlerin o güzel yanlarını model olarak almamızı istiyorken  Aaa şu peygamberde şu huy var  ama diğerinde yok deyip  modelleri amacından koparıp sulandırmamız Kuranı anlayamadığımızın ya da onu rayından çıkarmak istediğimizin  işareti olarak yorumlamak sanırım en doğrusu.
 

Fakat Allah'a ve elçilerine inanan ve elçiler arasında hiçbir ayrım yapmayanlara gelince: Zamanı geldiğinde Allah onlara ödüllerini tam olarak verecektir; çünkü Allah tarifsiz bir bağışlayıcı, eşsiz bir merhamet kaynağıdır. (NİSA 152)


 

yukarı çık butonu