yukarı çık butonu
Hz. Muhammed Diğer Peygamberlerden Üstün müydü ?
Peygamberimizin diğer peygamberlerden üstün olduğuna dair elimizde bir dayanak olmadığı gibi Kur'an şöyle demektedir. " Rasul Rabbinden kendine indirilene önce kendisi iman etti, sonra da mü’minler. Hepsi Allah’a, meleklerine, mesajlarına ve elçilerine inandılar: “O’nun elçilerinden hiçbiri arasında  ayrım yapmayız. İşittik ve itaat ettik; bağışlamanı dileriz ey Rabbimiz: zira varış sanadır!” dediler" (HAYAT KİTABI KUR’AN MEALİ -BAKARA 285) 

De ki: "Allah'a, bize indirilene,7 7 İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve onun neslinden gelenlere indirilene,- Rablerinden Musa'ya, İsa'ya ve (diğer) tüm peygamberlere bahşedilene inanırız; onlar arasından hiç birini ayırt etmeyiz,- ve biz yalnız O'na teslim oluruz. (ALİ İMRAN 84)

Ayetler açıkça bizden elçilerini yani peygamberleri arasında fark gözetmemeye çağırırken bugünün Müslümanları peygamberimizi diğer peygamberlerden üstünmüş gibi kabul etmelerini sadece zan ve kuruntuların peşine takılmak olarak görüyorum. Peygamberleri birbiriyle kıyaslayıp kendininkini ulu ilan etme mantığı birçok din mensubunda var. Fakat bu bir müslümanda olmaması gereken bir tavır. Çünkü bu bir kabiliyetçilik, ırkçılık yani taassupçuluktur. Bir hastalıktır. Benden olan en iyidir, benim partim en iyidir, benim ırkım en iyidir, benim ailem en iyisidir vb… ben ve benden olan en iyidir mantığıdır bu. Ne hikmetse insanların çoğu liderini ululamayı bir meziyet olarak görüyor.

Peygamberleri ululama yarışına sokmaktansa onların ulu olan özelliklerini alıp rehber edinmemiz en güzeli olacaktır. Kuran birbirinden farklı güzel özelliklere sahip olan peygamberlerin o güzel yanlarını model olarak almamızı istiyorken  Aaa şu peygamberde şu huy var  ama diğerinde yok deyip  modelleri amacından koparıp sulandırmamız Kuranı anlayamadığımızın ya da onu rayından çıkarmak istediğimizin  işareti olarak yorumlamak sanırım en doğrusu.
 

Fakat Allah'a ve elçilerine inanan ve elçiler arasında hiçbir ayrım yapmayanlara gelince: Zamanı geldiğinde Allah onlara ödüllerini tam olarak verecektir; çünkü Allah tarifsiz bir bağışlayıcı, eşsiz bir merhamet kaynağıdır. (NİSA 152)


 

12 Yorum

Üyelikten Ayrıldı   Diyor ki:
29 Eylül 2019 , 22:46:16
hocam yazı çok güzel olmuş yalnız takıldığım bir soru var; “İşte şimdiye kadar zikrettiğimiz resûllerden kimini kimine üstün kıldık. Allah onlardan bazısına hitap buyurdu, bazısını birçok derecelerle yükseltti.” (Bakara, 2/253) “Seni alemlere ancak rahmet olarak gönderdik.”(Enbiya, 21/107) Böylece Allah, senin geçmiş ve gelecek günahını bağışlar. Sana olan nimetini tamamlar ve seni doğru bir yola iletir. (Fetih, 48/2) vb. ayetlerle birlikte konuya yorum getirebilir misiniz ?

Admin   Diyor ki:
30 Eylül 2019 , 00:10:12
kimini kimine üstün kıldık cümlesinden sonra buna açıklık getiriyor. Bazılarına hitap, bazılarını derecelerle yükseltti. Yani farklı farklı özelliklerden bahsediyor. Buradaki üstünlüğün kişide değil özelliğinde oluşu. Eyyüb'ün sabrı, Yusuf'un iffeti vs. diğerlerinden üstündü gibi
Üyelikten Ayrıldı   Diyor ki:
30 Eylül 2019 , 16:49:54
diğer peygamberlerin de geçmiş ve gelecek günahları bağışlanmış mı ?

Admin   Diyor ki:
30 Eylül 2019 , 21:24:47
Allah elçiler arası kayırma yapmaz diye düşünüyorum.
Üyelikten Ayrıldı   Diyor ki:
01 Ekim 2019 , 17:25:42
hocam, ayette kimini kimine ifadesi mevcut yani özelliğe değil de bireye hitap var, ama siz özellik olarak belirtmişsiniz bu nasıl oluyor ? üstün üstün tutmak "bir kimseye ya da bir şeye başkasından daha çok değer vermek." yükseltmek ise "yüksek bir düzeye getirmek, geliştirmek, ilerletmek." sözlüklerde bu şekilde tanımlanıyor ??
bir de hocam konusu açılmışken delil getirdiğiniz Bakara 285.ayetiyle alakalı takıldığım bir hususu da sormak istiyorum: "İşittik ve itaat ettik" demelerine rağmen sonraki cümlede "bağışlamanı dileriz" denmesine neden ihtiyaç duymuşlar? ayrıca Ali İmran 84.ayet "de ki" ile başlıyor yani tek birine emir var fakat ayet çoğula hitap ediyor bunun nedeni nedir ?

Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2019 , 22:10:34
Çok basit. Elçiler arası ayrım için bağışlanma dileniyor. Neyini anlamadınız?
Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2019 , 22:10:49
Ali İmran 84.ayet "de ki" ile başlıyor yani tek birine emir var fakat ayet çoğula hitap ediyor bunun nedeni nedir ? demişsiniz ne dediğinizi yine anlamadım
Admin   Diyor ki:
01 Ekim 2019 , 22:15:18
ayette kimini kimine ifadesi mevcut yani özelliğe değil de bireye hitap var demişsiniz. Buna katılmıyorum. Özelliğinden dolayı bireye hitap ediyor zaten. Bireyin üstünlük özelliğine vurgu yapıyor. Yusuf neden üstün iffet, Muhammed hangi yönüyle üstün? Ahlakı ile. Sen üstün bir ahlak üzeresin ayeti niçin peygamber seçildiğini de bize açıklar niteliktedir
Üyelikten Ayrıldı   Diyor ki:
02 Ekim 2019 , 12:30:48
hocam, "işittik ve itaat ettik" deniyor eğer itaat ediliyorsa neyin bağışlanması dileniyor eğer itaat edilmemiş olsaydı bağışlanma dilenilmesi gerekmez miydi ?

ali imran 84.ayetine gelince birine sadece bir kişiye emir edildiği açık " de ki" yani "sen de ki" ama sonrasında çoğul olarak "(biz) inanırız, (biz) ayırt etmeyiz, biz teslim oluruz" deniyor emir sadece birine iken yani tekil iken cümle çoğul bitiyor.

hocam özelliğe yapılıyorsa kimini kimine değil de "bazı özellikleri bazı özelliklere" denmesi gerekmiyor muydu? üstün bir ahlak üzere olduğu için mi peygamber seçilmiş, adem, nuh vs. bunlar neden peygamber seçilmiş ?

Admin   Diyor ki:
02 Ekim 2019 , 21:19:24
Üstünlüğü ayette allah zaten açıklıyor: Allah onlardan bazısına hitap buyurdu diyor. Bunu bir üstünlük olarak lanse ediyor. Yani üstünlüğü bireyin kendisine değil kendisinin hitabına bağlıyor. Neyse tartışmanın anlamı yok. Görüşlerim yazımda mevcut. Siz de görüşünüzü yazın bu yazıyı okuyanlar hangimizin görüşünü mantıklı bulursa onu kabul etsin. Selametle
Üyelikten Ayrıldı   Diyor ki:
03 Ekim 2019 , 10:37:25
hocam, yazınızı okudum, çok beğendim, fevkalade olmuş fakat aklıma takılanları sordum amacım ise kimseyi rencide etmek, küçük düşürmek, yanlışta olduğunu göstermek vs. değildir eğer öyle olsaydı - malumdur ki insan beğenmediği bir şeye böyle yapar - , eğer beğenmeseydim ilgiyle takip etmezdim. Amacım sadece öğrenmek, Allah yoluna girmek ve çıkmamaktır. Eğer siz de mezhepçiler, hadisçiler, sünniler, şiiler gibi "ben söyledim oldu, soru sormayın, itiraz istemiyorum" diyecekseniz elbette bizde soru sormayız. Teşekkürler. Selametle.

Admin   Diyor ki:
03 Ekim 2019 , 14:15:56
İtiraz istemiyorum deseydim siz de görüşünüzü yazın insanlar hangisini beğenirse ona inansın demezdim. Ben tartışma şeklinde gerçekleşen konuşmaları sevmiyorum. İki tarafa faydasız. Burada yorumlara yazarak birbirimize derdimizi anlatamadık. O yüzden sonlandırmak istedim. Eposta adresim mevcut. Görüşlerinizi oradan bana yazabilirsiniz detaylı bir şekilde.